Yunan bankalarında sermaye kontrolleri sürecek

Yunanistan'da neredeyse tamamen kapanma noktasında olan bankaların bu durumunun iki ay daha süreceği açıklandı.

12.07.2015 13:37:25

Yunanistan Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis, ülkede bankalara uygulanan sermaye kontrollerinin en az iki ay daha devam edeceğini bildirdi.

Yunanistan'da yayın yapan Mega TV'ye konuşan Stathakis, bugün kreditörle anlaşma yapılması halinde bankaların gelecek hafta en kısa zamanda açılabileceğini ifade etti.

Stathakis, bankalardan para çekilmesi ve yurt dışına para gönderilmesi gibi sermaye kontrollerinin devam edeceğini vurgulayarak, "Bu sermaye kontrolleri iki ay veya daha fazla yürürlükte kalır" dedi.

Yunanistan, Avrupa merkez bankası'nın (ECB) Acil Likidite Desteği'ni (ELA) sabit tutması ile ülkede finansal bir çöküş yaşanmaması için 29 Haziran'dan bu yana ticari bankaları kapalı tutma kararı alarak sermaye kontrolleri uygulamaya başlamıştı.

Yunanistan borsası da 29 Haziran'dan bu yana kapalı tutuluyor ve ATM'lerden günlük para çekme limiti 60 Euro olarak uygulanmaya devam ediyor. Bugün Brüksel'den bir anlaşma haberi gelirse, bankaların yarın açılması bekleniyor.

YENİ TEKLİF YETERSİZ BULUNDU

Öte yandan, Euro Bölgesi maliye bakanları 3 yıllık yeni bir kurtarma paketi için başvuran Yunanistan'ın reform taahhütlerini yetersiz buldu. Brüksel'deki maliye bakanlarının 8 saati aşan toplantısı sonuçsuz kalırken bugünkü AB Zirvesi öncesinde yeni bir toplantı yapılacağı açıklandı.

Son 5 yılda toplam 240 milyar avroluk 2 kurtarma paketine karşın ekonomisini düzlüğe çıkaramayan Yunanistan 3 yıllık üçüncü bir kurtarma paketi için kreditörlerden 53,5 milyar Euro talep ediyor. Atina'nın bunun karşılığında taahhüt ettiği emeklilik reformu, vergileri artırma ve yeni özelleştirmeler dahil bir dizi kemer sıkma önlemini içeren reform paketi gecikmiş ve yetersiz bir adım olarak değerlendiriliyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ali

Çok güzel ve dürüst bir çalışma olmuş. Hocayı tanır ve takip ederim. İyi bir alim, mirası olduğu gibi almayan, sorgulayan özgün, özgür ve üretken bir insandır. İrancı diyenlere şaşıyorum. Kimden öğreniyorsunuz Allah aşkına, bir adamı kendi ağzından ve söyleminden tanırsın, 12 İmam ve İmamaet ve Mehdiyeti kökten reddeden bir adam İrancı olamaz. Şiayı tekfir etmiyor diye Şiacı olamaz bir adam. Hem kim mezhebi yüzünden bir Müslümanı tekfir ediyorsa Rabbim ona acısın, kendi diliyle ahiretini yakıyor demektir. Rabbim Allah diyeni kim din dışı ilan edebilir ki?