Yunan adalarında 'sınırsız' tatil

Türkiye'ye umudunu bağlayan Yunan otel işletmecileri pandemi sürecinin kırılmasıyla kapıların karşılıklı ve sorunsuz şekilde açılması talebini yinelerken Yunan adaları da yeni sezonda yeni umut besliyor

2020-05-27 09:47:06

Yanı başımızdaki Yunan adalarının en önemli gelir kaynaklarından biri de Türk turistler. Yunanistan ekonomisi şu süreçte tüml dünyayı etkisi altına alan pandemi ile birlikte bir çıkış yolu ararken özellikle Türkiye ile yat turizmi hareketliliğini artma umudu bölgede yaşayan Yunan turizm sektör çalışanlarının da en büyük umudu.

Şimdi bu Yunan adalarına kısaca göz atmaya ne dersiniz: 

SANTORİNİ

Yamaç üzerindeki bembeyaz ve renkli çatılı evleriyle, daha adaya tekne yanaşmadan sizi panoramik manzarasıyla etkiler. Son yıllarda balayı için dünyanın her yerinden çiftler buraya geliyor.

PATMOS
Bodrum'u andıran küçük evleri, koyları... Hora bölgesiyse Hıristiyanların yedi hac bölgesinden biri. Yuhanna İncili de burada yazılmış. Ayrıca UNESCO ‘Evrensel Miras Anıtı' listesinde yer alıyor.

MİKONOS
Nüfusu yaklaşık 10 bin civarında. Havalar ısındığında gelir düzeyi yüksek kesimin tercihleri arasında bulunuyor. Gece hayatı ile dikkati çeken ada Türk turislerin de radarında.

RODOS
nlü Oniki Adalar'ın en büyüğünde Avrupa'nın çok iyi korunmuş ortaçağ kentlerinden birini bulacaksınız. Rodos'un tarihi kale içi, Lindos Akropolü, Apollo Tapınağı ve Hükümet Sarayı gibi.

SİMİ

Küçük ama tarihi olan ada, Bozburun'a sadece 6.5 km uzaklıkta, bu yüzden halk Türkçe biliyor. Eşsiz bir limana sahip Simi'de Panormitis Manastırı da görülmesi gereken yerlerden.

PAROS

Üzüm bağları, zeytin ağaçları, arnavutkaldırımlı yolları ve bembeyaz boyalı evleriyle huzur kelimesinin tam karşılığı... Üstelik Mikonos'taki gibi ne kaçırdım derdi yok ve oldukça ucuz. Oldukça sakin bir yer ama eğlence imkânı da bolca var.

HYDRA

Şarkıcı ve şair Leonard Cohen'in adası... Burada unutulmaz şarkılarını yazmış ve büyük aşkı Marianne ile tanışmış. Hydra'da motorlu taşıt kullanmak yasak. Ulaşım eşek ve bisikletle sağlanıyor.

KOS

Üzüm bağları, zeytin ağaçları, uzun ve temiz kumsallarıyla başka bir cennet. ‘Tıbbın babası' olarak anılan Hipokrat'ın memleketi... Hipokrat Meydanı'ndaki koca ağacın altında Hipokrat'ın ders verdiği söyleniyor.

ZAKİNTOS

Dünyaca ünlü Navagio Koyu ve Blue Caves'le kartpostallık bir görüntüye sahip. Bembeyaz kumsalındaki gemi batığıyla herkesin yüzmek isteyeceği harika bir yer. Kaya atlayışı yapabileceğiniz doğa sporları, küçük balıkçı köyleri, takıcıları, butikleri, ucuz tavernalarıyla unutulmaz bir ada.

SKIATHOS

‘Mamma Mia' filminin çekildiği ada diğerlerine göre oldukça yeşil. Dik uçurumları, tepede bulunan kilisesi, ormanları, kalesi, koyları ve sakin plajlarıyla adeta bir cennet.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (0)