SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜREMLAKEĞİTİMFOTOVİDEO
YPG: ABD bizi sırtımızdan bıçakladı

YPG: ABD bizi sırtımızdan bıçakladı

YPG, Türkiye'nin başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu'nun ardından ABD'nin taraf değiştirerek kendilerini 'sırtından bıçakladığını' söyledi.

YPG: ABD bizi sırtımızdan bıçakladı
27.08.2016 09:30:41

ABD bir zamanlar PKK'nın Suriye kolu PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin Suriye'deki en yakın müttefikiydi. Ancak Çarşamba günü her şey değişti.

Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu dahilinde ÖSO ile Cerablus'a girmesinin ardından ABD'nin " Fırat'ın doğusuna çekilmezlerse desteğini çekeğini" söylemesi üzerine YPG kendini yüzüstü bırakılmış bir halde buldu.

YPG, Perşembe günü ABD'nin emirlerine uyarak Fırat'ın doğusuna çekilmeye başlayacağını, Cerablus ve Menbiç civarındaki bölgeleri boşaltacağını açıkladı.

"SIRTIMIZDAN BIÇAKLANDIK "

YPG'de gönüllü olarak çatışan ABD'li militan Erwin Stran ABD'nin tavır ve açıklamalarının kendilerini sırtından bıçaklama olarak nitelendirdi.

Militan Stran "Şöyle bir deyiş var ki sanırım doğru. 'Kürtlerin dağlardan başka dostu yok. Kürtlerin büyük oranda bu durumda olduğuna inanıyorum" dedi.

TÜRKİYE'NİN BÜYÜK PLANI: "KANTONLARI BİRLEŞTİRMEK İMKANSIZ"

Ağırlıklı olarak YPG kuvvetlerinden oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Fırat Kalkanı Operasyonu'ndan önce Cerablus ve El Bab'a ilerlemeyi ve böylelikle Afrin'e yeni bir koridor açarak kuzeyde parçalar halinde bulunan kantonlarını birleştirmek istiyordu. Ancak bu, şimdi imkansız gibi görünüyor.

Mart 2016'ya kadar YPG saflarında çatışmış olan İngiltere eski askeri Joe Ackerman, ABD'nin tavrını "iğrenç ve üzücü" olarak tanımladı

Ackerman "Doğruyu söylemek gerekirse, bu Türkiye'den çıkmış büyük bir plan gibi görünüyor" dedi ve Türkiye'nin ÖSO ile ortak operasyon düzenlemesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

"RAKKA'YA ÇAĞRILIRSAK YİNE GİDERİZ"

PYD eski yetkililerinden Nawaf Xelil, ABD'nin bir devlet olarak kendi çıkarları doğrultusu hareket ettiğini söyledi.

Nawaf Xelil  "Eğer ABD, bizi Rakka'nın kuzeyinin özgürleştirilmesi için davet ederse, Kürtler olarak üzülmeyiz. Bu, Rojova için değerli olduğu kadar Afrin ve Kobani'yi birleştirmek için bizim için çok değerli" dedi.

Xelil ayrıca "Elbette ABD'nin her söylediğine evet demeyeceğiz. Ancak Kürtler ve Amerikalılar koalisyon içinde birbirlerinin rollerinin ne kadar önemli olduğunu anlamalı" açıklamasında bulundu.

TÜRKİYE'NİN TAVRI İKİ ABD MÜTTEFİĞİNİN ARASINDA ÇATIŞMAYA YOL AÇAR

YPG'nin kontrolünde bulunan Kobane'nin dış ilişkiler eski sorumlusu olan İdris Nassan da Türkiye'nin Cerablus operasyonunun ABD'nin iki müttefiki arasında çatışmalara yol açacağını söyledi.

İdris Nassan "Halihazırda Türklerin desteklediği muhalifler ile Kürtler arasında Halep ve Azez'de zaten çatışmalar var. İleri de bu çatışmalar daha da artıp Cerablus'tan Azez'e kadar uzanan sınır hattına yayılabilir" iddiasında bulundu.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

Şah-Mat... / 29.08.2016 12:51:51
Kütahyalı sen aman aman hiç söyleme...Bir insan bu kadar mı zırcahil olur...Beni gülme krizine soktun...Mideme kramp girdi...Yinede bu bilgisiz zırcahil aklınla yazacak medeni cesaret bulduğun için kutluyorum seni...Feraset,Basiret,iz'an sıfır...Cehalet bile isyan ediyor sana...
Kütahyalı / 28.08.2016 05:40:31
IŞİD in en büyük ortağı Ülkemiz vede TSK mızdır, sınırda IŞİD varken tek bir roket bile atılmadı IŞİD e ama YPG nin ilerleyişi bizi endişelendirdi ve Ülkemiz ÖSO ile Cerablus a girdi ve ne yazıkki Suriye Bataklığına girdik... YPG PKK dan daha iyi savaşan düzenli ordudur ve 5 yıllık sokak savaşının verdiği tecrübeyle ve ölümüne savaşan bir örgüt ama ÖSO öyle değil kurulduğunda militan başı 750 $ a savaştırılan ve Türkiye tarafından kurulan bir örgüttür ÖSO. YPG ye karşı hiçbir zafer de elde edemez benden söylemesi
İsmail ocak / 28.08.2016 00:15:03
Siz sırttan bıçaklamanın sembolüsünüz! Sizinle ABD tüm bölgeyi sırtından bıçakladı. Şimdi körerdiniz. Artık işiniz bitti.
mahmut / 27.08.2016 16:23:52
Hah şöyle uyanın artık abd binmeyeceği eşşeğe(başka bir versiyonu daha var) karpuz kabuğu vermez.Eşşek kullanılmayacak duruma geldiğinde de tekmeyi vurur.
hasan / 27.08.2016 11:51:29
Şaşılacak bir şey yok 2012 'de alınan BOP kararları tıkır tıkır işliyor. Ben buradan şunu anlıyorum kararlara uymak istemeyen Tayyip Bey'i YPG 'yi güçlendirerek mecbur bırakmışlar, eee normal tabi adamlar tek bir planla iş yapmıyorlar ... Bundan sonraki adımlar da Suriyenin bir kısmı Türkiye'ye dahil edilecek, Güneydoğu Türkiye'den kopacak ve Kürdistan Kurulacak.. Süperr.. Amaç israil güvenlg
M / 27.08.2016 09:52:41
Amerika bu, yarın çıkar durumu yine değişince sizi tekrar kullanır, hemen pes edip naz yapmayın terörist bacılar
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR