Yip Man

Yip Man

Çinli dövüş sanatları ustası Yip Man... Yip Man kimdir? İşte Yip Man'in biyografisi

2017-12-18 00:54:07

Yip Man 1 Ekim 1893'de Yip Oi-dor ve Ng Shui çiftinin üçüncü çocuğu olarak doğdu. Çocukluğu Çin'in Guangdong eyaletindeki Foshan'da geçti. 13 yaşında Wing-Chun çalışmaya başladı ve Chan Wah-Shun'dan dersler aldı.

16 yaşındayken bir süreliğine Japonya'ya gitti. Sonrasında Hong Kong'da üst sınıf ailelerin çocuklarının ve yabancıların okuduğu St. Stephen Koleji'nde derslere katıldı.

Bir hikayeye göre sınıf arkadaşlarından birisi onun dövüş sanatlarındaki bilgisini kendisinden büyük bir adam üzerinde denemesini istedi. Yip Man'ın meydan okuduğu adam kendisini birkaç darbede yere devirdi. Sonradan anlaşıldı ki kavga ettiği kişi ustası Chan Wah-Shun'un oğlu Leung Bik'ti. Bu karşılaşmadan sonra Yip Man, Leung Bik'ten dersler almaya başladı.

24 yaşında Foshan'a geri dönen Yip Man polis olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde resmi bir Wing-Chun okulu çalıştırmamış, sadece arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermişti. Bunların arasında, Chow Kwong-Yue, Kwok Fu, Lun Kai, Chan Chi-Sun, ve Lui Ying en tanınan isimlerdir. Bu öğrencilerin en iyisi olduğuna inanılan Chow Kwong-Yue ilerleyen hayatında ticarete atılmış ve dövüş sanatlarından uzaklaşmıştır. Kwok Fu ile Lun Kai, Foshan ve Guandong'un başka bölgelerinde öğrencilerine Wing-Chun öğretmeye devam etmişlerdir. Bu ustaları takip eden öğrenciler eğitimini sürdürmüşlerdir. Diğer öğrencilerinden Chan Chi-Sun genç yaşta öldü, Lui Ying ise Hong Kong'a gitti.

Çin'in Japonya tarafından istilası sırasında Yip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirdi. Sonrasında Hong-Kong'a gitti.

İkinci Çin-Japon Savaşı'nın sona ermesinden sonra Foshan'a dönen Yip Man, 1949 senesinde iç savaşın Çin Komunist Partisi lehine sonuçlanması üzerine Hong Kong'a yerleşti. Burada açtığı dövüş sanatları okulunda Wing-Chun eğitimi vermeye devam etti.

Wing-Chun okulunu açma kararında afyon alışkanlığı sebebiyle düştüğü para sıkıntısının etkili olduğu iddia edilmektedir. Okulu açtığı ilk zamanlarda işler iyi değildi. Çünkü öğrencileri uzun süre eğitim almıyorlardı. Bunun üzerine Yip Man okulunu Sham Shui Po'daki Hoi Tan Caddesine, oradan da Yau Ma Tei'deki Lee Tat Caddesine taşımıştı. Bu zaman içerisinde bazı öğrencileri ustalık seviyesine ulaşmış ve kendi okullarını açmışlardı.

Bazı öğrencileri diğer dövüş ustalarına karşı değişik karşılaşmalarda zaferler kazanmıştı. Bu durum Yip Man'in şöhretini artırmıştı. 1967 senesinde Yip-Man ve birkaç öğrencisi Hong-Kong Wing-Chun Athletic Association'ı kurmuştu.

Yip Man'ın en ünlü öğrencilerinden biri olan Bruce Lee 1954 senesinden 1957 senesine kadar onunla birlikte çalışmıştı. Yip-Man emekliye ayrıldığında William Cheung, Lo Man Kam (Yip-Man'ın yeğeni), Moy Yat ile iki oğlu Ip Chun ve Ip Ching Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmişlerdir.

Yip Man 2 Aralık 1972'de gırtlak kanserinden yaşamını yitirdi.