DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yıldırım'dan 'başkanlık sistemi' açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir’in Ödemiş ilçesinde toplu açılış törenine katılarak konuşma yaptı.

5 Yıl Önce
2016-10-14 18:35:42

Yıldırım konuşmasında, MHP Genel Başkanı Bahçeli'nin başkanlık sistemi açıklamalarına ilişkin şunları kaydetti:

"Biliyorsunuz 2 gün önce Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli dedi ki, 'Artık şu anayasa meselesini halledelim. Bizim düşüncemiz, yani Milliyetçi Hareket Partisi'nin düşüncesi parlamenter sistemi daha da güçlendirmek.' Ama biz de diyoruz ki, darbeleri önlemek için, istikrarı sürekli hale getirmek için, zayıf hükümetlerle Türkiye'nin kayıplarını önlemek için mutlaka ve mutlaka güçlü, tek başına iktidar sağlayacak bir sisteme ihtiyaç var.

Bu da başkanlık sistemidir. Başkanlık sistemini getirelim, sorunları bitirelim. Biliyorsunuz yaptığımız referandumla birlikte Cumhurbaşkanı artık sizler tarafından seçiliyor. Şimdi bu fiili durumu, mevcut durumu anayasayla düzeltmek gerekiyor. Bahçeli bunu da söylüyor. Biz de diyoruz ki eğer böyle diyorsanız biz de hazırız. Gelin bu anayasa değişikliğini Meclis'ten geçirelim ve milletin önüne götürelim. Milletten korkulur mu? Milletten korkulmaz. Darbe savuşturan milletin önünde selam durulur, selam. Onun için bu anayasayı Meclis'e getireceğiz, Meclisten 330 oyu ve üstünü alır almaz doğru önünüze geleceğiz. Sizlerin onayına sunacağız. 367 dahi olsa yine millete soracağız. Çünkü bu önemli iş. Önemli işlerin adresi millettir."

15 Temmuz'da namusumuza hep birlikte sahip çıktık

Başbakan Yıldırım, "Milletin emaneti bizim namusumuzdur. 15 Temmuz'da namusumuza hep birlikte sahip çıktık. Ceketimizi, şapkamızı alıp kaçmadık. Darbelerde şapkasını alıp kaçan iktidarlar gibi olmadık. Darbe karşısında dimdik duran bu aziz milletin karşısında şapka çıkardık. Katillerle göğüs göğüse mücadele ettik. Milli iradeye sahip çıktık. Şehitler verdik, gazilerimiz oldu ama namerde boyun eğmedik." dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş