Yeşil Bölge saldırısında 2 milis grubu ABD’nin yakın markajında

ABD’nin, Irak’ın başkenti Bağdat’ta korunaklı olan Yeşil Bölge’de, büyükelçiliğe yönelik füzeli saldırının arkasında İran destekli 2 milis grubundan şüphelendiği belirtiliyor.

2019-05-26 10:40:09

Üst düzey bir Iraklı yetkili Şarkul Awsat gazetesine verdiği demeçte, ABD'nin, Yeşil Bölge saldırısı için Şii milis grupları Seyd-ul Şüheda ve İmam Ali ketibelerinden şüphelendiğini, konu hakkında da Bağdat yönetimini bilgilendirdiğini söyledi.

ABD'lilerin Iraklı yetkililere, şüphelerinin doğru çıkması halinde, iki milis grubunun üyelerini tutuklayacağını aktardığı öğrenildi.

IRAK'TAKİ MİLİS GRUPLAR ÜÇE AYIRLIYOR

Yetkili, Irak'taki milis gruplarının birbirinden farklı düşündüğünü ve bu anlamda 3'e ayrıldığını kaydetti.

Buna göre bir grup; İran'la birlikte hareket etmiyor ve Irak'ın ABD - İran çekişmesine sahne olmasına karşı çıkıyor. Sadr Hareketi'ne bağlı Seraya Selam, bu grupların başında geliyor.

İkinci grubun ise İran'la yakından ilişkileri var. Bedir örgütü ve Esayib Ehlul Hak bunları temsil ediyor ancak şimdiye kadar yaşanan gerilimden uzak duruyorlar.

Üçüncü grubun ise Irak Parlamentosu'nda temsilcisi yok ancak bir gerginlik durumunda İran'dan yana cephe alıyorlar.

NE OLMUŞTU?

19 Mayıs akşamı Yeşil Bölge'de ABD Büyükelçiliği yakınlarına bir katyuşa füzesi düşmüştü. Saldırıda can ve mal kaybı olmazken, bölgede alarm verilmişti.

 

YORUMLAR (0)