DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yerinden edilenlerin sayısı 60 milyon

Dünya genelinde geçen yıl zorla yerlerinden edilen, mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısının rekor seviyede artarak yaklaşık 60 milyona ulaştığı açıklandı.

18.06.2015 10:35:32

Dünya genelinde geçen yıl zorla yerlerinden edilen, mülteci konumuna düşen ve sığınma arayan kişilerin sayısının rekor seviyede artarak yaklaşık 60 milyona ulaştığı açıklandı.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK) 2014 Küresel Eğilimler Raporu yayımlandı. 

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında raporu tanıtan BMMYK Komiseri Antonio Guterres, "Dünyadaki bütün çatışmaların kurbanlarını destekleyecek kaynağımız yok ve artık bütün yaraları sarabilecek durumda değiliz. İhtiyaçlar her geçen gün artıyor ve 2015 bütçemiz geçen yıla göre 200-300 milyon dolar daha az" dedi. 

Rapora göre, 2014'te savaşlar ve çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilenlerin sayısı rekor seviyede arttı ve 13,9 milyon kişi zorla yerlerinden edildi.

Son dört yılda evlerini terk ederek başka yerlerde sığınma aramak zorunda kalanların sayısının dört kat arttığı ifade edilen raporda, geçen yıl her gün ortalama 42 bin 500 kişinin yerlerinden edildiğine dikkati çekildi. 

Dünya genelinde yerlerinden edilen yaklaşık 60 milyon kişinin 19,5 milyonunu mülteciler, 38,2 milyonunu ülke içinde yerlerinden edilenler, 1,8 milyonunu ise sığınmacılar oluşturuyor. 

Rapora göre, dünyadaki mültecilerin yüzde 86'sına gelişmekte olan ülkeler evsahipliği yapıyor.

Türkiye dünyada en fazla sığınmacıya evsahipliği yapan ülke

Son dönemde sınırdaki çatışmalardan kaçanlara Türkiye'nin bir kez daha cömertçe kapılarını açtığını ve şimdiye kadar hiçbir yardım almaksızın Suriyeli sığınmacılara kendi bütçesinden 6 milyar dolardan fazla para harcadığını ifade eden Guterres, "Dünyada en fazla sayıda sığınmacıya evsahipliği yapan ülke Türkiye. Uluslararası dayanışma, Türkiye'nin çabalarının yanında çok zayıf kaldı" dedi. 

Rapora göre, Pakistan ise 1,51 milyon kişiyle en fazla sığınmacıya evsahipliği yapan ikinci ülke. Pakistan'ı sırasıyla Lübnan (1,15 milyon), İran (982 bin), Etiyopya (659 bin 500) ve Ürdün (654 bin 100) izliyor. 

Dünyadaki mültecilerin yüzde 50'den fazlası çocuk 

Rapor, Suriye'deki insani krizin boyutunu gözler önüne seriyor. Dünyadaki mültecilerin yüzde 53'inden fazlası sırasıyla Suriye, Afganistan ve Somali'den geliyor.

Dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde 51'ini ise çocuklar oluşturuyor. 

Suriye nüfusunun yüzde 40'ı yani 7,6 milyon kişi halen yerlerinden edilmiş durumda ve 3,88 milyon Suriyeli ise mülteci konumunda. Irak'ta ise geçen yıl 3,6 milyon kişi yerlerinden edildi. 

Sahraaltı Afrika'da ise geçen yıl ülkelerinde yerlerinden edilenlerin sayısı yüzde 17 artış göstererek 11,4 milyona ulaştı, 3,7 milyon kişi ise mülteci konumuna düştü. Etiyopya, Afrika'nın en çok mülteciye evsahipliği yapan ülkesi oldu. 

Asya'da ise geçen yıl yerlerinden edilenlerin sayısı yüzde 31 artarak 9 milyona ulaştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osmanli

Aday gosterilseydi ak parti iyi doğru olacakti. Şimdi aday gösterilmediği için kötü mu oldu Yarabbi bu ne ego öyle engelli durumunu kullanarak makam kazanmanın peşinde ayrıca bey efendiye ogretmek lazım ak parti iktidar olduğu dönemde engelli maaşı almaya başladı vatandaşlar tabi hırsı ve egosu yüzünden bunu goremeyecek kadar gafil ...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan