SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO

Yemenli Bakan: BAE'nin Sokotra Adasındaki varlığı tam anlamıyla işgal

Yemen Devlet Bakanı Abdulgani Cemil, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Sokotra Adasındaki varlığını 'tam anlamıyla bir işgal' diye nitelendirerek, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi bu konuda kesin bir karar almaya çağırdı.

Yemenli Bakan: BAE'nin Sokotra Adasındaki varlığı tam anlamıyla işgal
19.6.2019 14:51:47

Yemen Devlet Bakanı ve Sana Valisi Abdulgani Cemil, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, BAE'nin Sokotra'daki varlığının herhangi bir gerekçesi olmadığını belirtti.

Cemil, "Bu tam anlamıyla bir işgal. Sokotra'dan ne istiyorsunuz? Orada Husiler, El Kaide veya DAEŞ asla yok. Cumhurbaşkanı Hadi ile hükümetini bu konuda kesin bir şekilde karar almaya ve halka adada neler olduğunu açıklamaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yemenli Bakan, ne pahasına olursa olsun ülkenin egemenliğini, onurunu savunacaklarını ve sesiz kalmayacaklarını kaydetti.

SOKOTRA ADASI'NDA ÇATIŞMA

BAE'ye bağlı silahlı güçler, dün gece Sokotra Adası'ndaki hükümet güçleriyle yaşanan silahlı çatışmaların ardından adadan ayrılmak zorunda kalmıştı.

Sokotra Valisi Nizar Mahrus, yaptığı yazılı açıklamada, Hizamı Emni adı verilen bozguncu unsurların adadaki Erahbil Limanı'na saldırdığını, yaşanan çatışmaların ardından söz konusu güçlerin kaçarak adayı terk etmek zorunda kaldıklarını belirtmişti.

Hafta başında, BAE'nin büyük destek verdiği Güney Geçiş Konseyi'ne bağlı ayrılıkçı silahlı milisler, Balıkçılık Bakanı ve Sokotra Valisi'nin konvoyuna silahlı saldırı düzenlemişti. Düzenlenen suikast girişiminde yaralanan olmamıştı.

BAE, Mayıs 2018'de dönemin Yemen Başbakanı Ahmed bin Dağr'ın Sokotra'da olduğu bir sırada adaya askeri birlikler çıkarmıştı.

Sokotra Adası, Aden Körfezi ile Afrika Boynuzu arasında Erahbil adaları olarak bilinen 6 adanın en büyüğü olarak Hint Okyanusu'nda büyük stratejik öneme sahip.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR