DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Yemek pişirmeyi anlıyorlar

Bilim insanları, şempanzelerin algı yeteneğinin yemek pişirmek için yeterli olduğunu belirtti.

03.06.2015 15:14:09

Al Jazeera'de yer alan habere göre; Harvard ve Yale üniversiteleri tarafından Kongo'da yapılan deneylerde, şempanzelerin yemek pişirmek için yeterli beyin gücüne sahip olduğu anlaşıldı. 

Tchimpounga ulusal parkında yapılan dokuz deneyde, şempanzelerin çiğ yiyeceği ikinci plana atma eğiliminin öne çıktığı ve yemek pişirme algısını anladıkları belirtildi. Harvard Üniversitesi'nden psikolog Felix Warnaken, ısı kaynağı verilmesi halinde şempanzelerin yemek pişirmeyi başaracağını savundu. 

İnsanların biyolojik ve sosyal gelişimlerinin hızlanmasında büyük rol oynayan yemek pişirme yeteneği, sindirimi kolaylaştırdığı gibi beynin de gelişmesini sağlamıştı. İnsanların, bir milyon yıl önce ateş yakmayı öğrendiği tahmin ediliyor. 

Yemek pişirmeyi anlıyorlar

Yapılan deneylerden birinde, şempanzeler kurutulmuş tatlı patatesleri çiğ yemeğe tercih etti. Bir diğerinde, yemekleri ısıtan ve ısıtmayan iki ayrı kap karşılarına konduğunda her zaman pişmiş yemekleri tercih ettiler. Dahası, yemeğin piştiğini fark ederek pişmesi için gereken süreyi beklediler. 

Şempanzeler, pişirme kaplarının içine dal gibi herhangi bir nesne de koymadı. Bu davranışları, cihazların sadece yemek pişirilmek için kullanıldığını anladıklarını gösterdi. 

Bilim insanlarını en çok şaşırtan bulgu, şempanzelerin neredeyse tümünün yemek pişirilen alanın etrafında dolanarak beklemesi oldu. Her biri sabır gösteren şempanzelerin iştahlarını bastırabildikleri görüldü. 

Araştırma, şempanzelerin yemek pişirme sürecini anladığını, bu süreçte kendilerini kontrol edebildiklerini ve eğer imkan verilirse yemek pişirebilecekleri sonucuna vardı. 

Araştırmanın sonuçları Proceedings of the Royal Society B dergisinde yayınlandı. 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş