SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Yazar ve akademisyenlerden Türkiye karşıtı Afrin bildirisi

Yazar ve akademisyenlerden Türkiye karşıtı Afrin bildirisi

Aralarında Türkiye ile ilgili çıkışları konusunda tanınan Noam Chomsky’nin de bulunduğu yazar ve akademisyenler TSK'nın Afrin operasyonu için bildiri yayınladı.

Yazar ve akademisyenlerden Türkiye karşıtı Afrin bildirisi
20.1.2018 15:36:52

Aralarında Türkiye ile ilgili çıkışları konusunda tanınan Noam Chomsky ve David Harvey'nin de bulunduğu yazar ve akademisyenler Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'e yönelik operasyonuna ilişkin bildiri yayınladı.

BİLDİRİDE NE YAZIYOR?

Kürdistan 24'ün aktardığına göre “Afrin'in yeni bir Kobane olmasına izin vermeyin” başlıklı bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Aşağıda imzası bulunan akademisyenler ve insan hakları savunucuları olarak bizler, Rusya, İran ve ABD'nin liderlerinin, Suriye'nin sınır egemenliğinin Türkiye tarafından ihlal edilmemesini garanti altına almasında ve Afrin halkının barış içinde yaşamasına izin verilmesinde ısrarcıyız. Afrin'in barışçıl vatandaşlarına karşı bu tür bir saldırı, barışçıl ve demokratik yollardan yönetilen bir bölgeye ve halka karşı açık bir saldırganlık eylemi olacaktır. Türkiye böyle bir saldırıyı Rusya, İran ve Suriye'nin onayının ve ABD'nin bunu durdurma yönünde eylemsizliğinin yokluğunda gerçekleştiremez… ABD ve uluslararası toplumun şimdi, Kürt halkının arkasında durmak gibi bir yükümlülüğü var. Amerikalı yetkilileri ve uluslararası toplumu, Afrin'in istikrarını ve güvenliğini garanti altına almaya, Suriye içinde ve Suriye sınırı boyunca Türkiye'nin daha fazla saldırganlık göstermesini engellemeye çağırıyoruz.”

İMZACILAR

Noam Chomsky (MIT)

Michael Walzer (Princeton Üniversitesi)

Charlotte Bunch (Rutgers Üniversitesi)

Todd Gitlin (Columbia Üniversitesi)

David Graeber (Londra Ekonomi Okulu)

Nadje Al-Ali (SOAS Üniversitesi)

David Harvey (CUNY Gradutate Center)

Michael Hardt (Duke Üniversitesi)

Marina Sitrin (SUNY Binghamton)

Bİll Fletcher (Eski TransAfrika Forum Başkanı)

David L. Phillps (Columbia Üniversitesi)

Joey Lawrance (Fotoğraf sanatçısı,yönetmen)

Debbie Bookchin (Gazeteci ve yazar)

NOAM CHOMSKY

Ocak 2016'da Sur, Cizre ve Silopi başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar sırasında yayınlanan ve devletin katliam yaptığını iddia eden 1128 akademisyenin bildirisine destek veren Noam Chomsky'i, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'ye davet etmişti. Chomsky ise "Türkiye'ye yıllardır saldırıya maruz kalan Kürtler davet ederse gelirim" demiş, daveti reddetmişti.


      YORUM YAZ

  YORUMLAR

  okan şen / 28.1.2018 16:30:04
  ABD YE NİYE SORMUYORSUNUZ BİLMEM KAÇ BİN KM DEN GELİP İNSANLARI SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN ARAP KÜRT TÜRKMEN KARDEŞLERİMİZİN YERİNDEN YURDUNDAN UZAKLAŞMASINA SEBEP OLAN İNSANLIK DÜŞMANLARINA NİYE SESİNİZ ÇIKMIYOR SİZLERİ ÖNCE ALLAH'A SONRA ADİL TÜRK ORDUSUNA HAVALE EDİYORUM.
  A O / 28.1.2018 15:38:53
  Çakallar oturduğunuz yerde adalat dağıtacağınıza Afrine gidip görün adalet nasıl dağıtılıyor görün be hödükler...
  / 21.1.2018 00:19:02
  Meselenin Kurt meselesi olmadigi Amerikanin bolge ile ilgili planlarinin gerclestirilmesi meselesi oldugunu Turkiyenin bu oyunu bozmak icin yillardir beslediniz,yatirim yaptiginiz Terorist PKK-PYD orgutunu bitirme operasyonu oldugunu uyuttugunuz halkiniza dile getirin.Bu cografyada akan kandan sizler sorumlusunuz gercekleri halkinizdan gizlediginiz icin bay Noam Chomsky.
  / 21.1.2018 00:10:43
  Yetmedimi kendi halkinizi ve dunya kamu oyunu musluman kani gorme hevesiniz yuzunden isid uzerinden korlestrip herkesin sizler gibi bu meseleye at gozluguyle bakmasina yonelik algilariniz.Madem insan haklari savunucususunuz o vakit Amerikan yonetinin Pakistanda,Afkanistanda,Irakta,Suriyede IHA lar ile yaptigi sivil katliamlarda olen o masumlari ďunya kamuoyuna duyurun.Bu bolgeyi karistirmak,Amerikan politikalarinin gerceklesmesini saglamak,secilmis yonetimin cikarlari icin her bolgede terorizme destek verdiginizi dile getirin.Bu bolgedeki akan kanin musebbibi olfugunuzu kabul edin.
  / 20.1.2018 23:35:03
  Topunuzun canı cehennem e..!Alçak ve hain taraftarları!
  / 20.1.2018 17:04:13
  Bunlarda terörün babaları kalemleri kana bulanmış akıl fukaraları yahudi dönmeleri bu kadar müslüman kanı akıtılırken nerdeydiniz hep Zalimin arkasında durmayı kendinize şiar edindiniz mazluma kurşun sıktınız unutmayınki zalimlerin artık sonu geldi sizinle beraber toprağa gömeceğiz.
  gonyalı / 20.1.2018 16:00:22
  hepiniz kininizle geberin.Yenilip toptan cehenneme sürüleceksiniz bi iznillah
  Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR