DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Washington-Tel Aviv hattında 'Kudüs' gerginliği

İsrail basını, ABD’nin, Ağlama Duvarı’nı ziyaret edecek olan Trump'a İsrail Başbakanı Netanyahu’nun eşlik etmesini istemediğini yazdı.

5 Yıl Önce
2017-05-18 11:56:56

TIMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Sputnik'in haberine göre
ABD Başkanı Donald Trump, beklenen İsrail ziyaretini 22 Mayıs'ta gerçekleştirecek. Ancak ailesiyle birlikte İsrail'e gidecek Trump'ın ziyareti şimdiden iki ülke arasında krizlere neden oldu.

İlk kriz, Hz. İsa'nın mezarının olduğuna inanılan Kutsal Kabir Kilisesi, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve Yahudilerin kutsal kabul ettiği Ağlama Duvarı'nın bulunduğu Doğu Kudüs'ün eski kent bölgesini ziyaret edecek Trump'a kimin eşlik edeceğine ilişkin yaşandı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert Raymond McMaster'ın açıklamasına göre, bu gezide Trump ve ailesinin yanında Netanyahu değil, Ağlama Duvarı Hahamı olacak.

"BURASI SİZİN BÖLGENİZ DEĞİL"

Bu kararın gerekçesi henüz bilinmese de bunu öğrenmeye çalışan gazeteciler, ABD'li yetkililerden beklemedikleri bir yanıt aldı.

Channel 2'da yer alan habere göre, Netanyahu'nun Trump'a eşlik edip etmeyeceği ve İsrail basının bu geziyi izlemesine izin verilip verilmeyeceğini soran gazetecilere Kudüs'teki ABD Konsolosluğu'ndan bir yetkili, “Siz neden bahsediyorsunuz? Bu sizin işiniz değil. Sizin sorumluluğunuz bile değil. Sizin bölgeniz değil, Batı Şeria'nın bir parçası” yanıtını verdi.

‘TRUMP AİLESİNİN KADIN ÜYELERİ AĞLAMA DUVARI'NIN ERKEKLERE AYRILAN BÖLÜMÜNE GİRECEK'

Ziyarete ilişkin ikinci krizse Trump ailesinin kadın üyelerinin de Ağlama Duvarı'nın erkekler bölümüne gireceği iddiası üzerine başladı.

Kadınlar ve erkeklerin paravanla birbirinden ayrılan iki farklı bölümde dua ettiği Ağlama Duvarı'na, Trump'ın eşi Melania ve kızı Ivanka'nın da girmesinin Ortodoks Yahudiler tarafından protesto edileceği tahmin ediliyor.

WASHİNGTON-TEL AVİV HATTI GERGİN

İsrail Kültür Bakanı Miri Regev, Cannes Film Festivali'ne üzerinde “Ağlama Duvarı” ve “Altın Kubbeli Kubbet-ül Sahra” resimleri olan bir elbise ile katıldı.

Bu elbise ile Trump yönetimine mesaj verdiği düşünülen Bakan'ın “Kudüs'ün tamamı bizimdir” dediği düşünülüyor.

77879140990100650978no

Trump'ın İsrail'i ziyareti konusunda çıkan haberlerden 2 gün sonra çekilen bu kare yaşanan krizin gerçek olduğunu düşündürüyor.

Washington-Tel Aviv arasında böyle bir kriz yaşanmış olacak ki -kriz durumlarında her daim devreye giren BM'deki ABD'li- Daimi Elçi Nikki Haley, buzları eritmek ister gibi "Bana kalırsa Kudüs, İsrail'in başkenti olmalı" demiş olmalı.

Haley bu ifadeyi Amerikan Christian Broadcasting Network televizyonuna verdiği röportajda dile getirdi.

HALEY'İN İFADELERİ İÇİN (TIKLAYINIZ)

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş