SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Washington Post yazarı Rogin: ABD, Suriye’de kalacaksa Türkiye İle ilişkisini düzeltmeli

Washington Post yazarı Rogin: ABD, Suriye’de kalacaksa Türkiye İle ilişkisini düzeltmeli

Washington Post yazarı ve CNN International yorumcusu Josh Rogin ABD'li yetkililer yaptığı görüşmelerin perde arkasını yazdı. Rogin, 'Eğer ABD, Suriye’de sonraki adımda ne olacağına dair bir etki yaratmak istiyorsa Türkiye ile ilişkisini düzeltmeli” dedi.

Washington Post yazarı Rogin: ABD, Suriye’de kalacaksa Türkiye İle ilişkisini düzeltmeli
9.8.2019 15:06:03

Washington Post yazarı ve CNN International yorumcusu Josh Rogin ABD'li yetkililer yaptığı görüşmelerin perde arkasını yazdı. Rogin, "Eğer ABD, Suriye'de sonraki adımda ne olacağına dair bir etki yaratmak istiyorsa Türkiye ile ilişkisini düzeltmeli” dedi.

 Washington Post yazarı ve CNN'in yorumcusu Josh Rogin ABD ile Türkiye arasında güvenli bölge meselesi ile ilgili perde arkasında neler konuşulduğu ile ilgili bir yazı kaleme aydı. 

ABD'li yetkililerle yaptığı görüşmelerin detaylarını aktaran Rogin, "Türkiye ile ABD arasındaki gerilim Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine girme tehditleriyle kırılma noktasına geldi. Böyle bir senaryo ABD'nin kararlı politikasının tamamen çökmesi riskini gündeme getiriyordu. Böyle bir durumda Kürtler Suriye lideri Esed ile iş birliği yaparak ABD'nin siyasi çözüm arayışını ortadan kaldırabilirdi" ifadesini kullanıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili ile konuşan Rogin, “Yetkili bana planın ABD askerlerinin güvenli bölgedeki güvenliği sağlamak için Türk güçleriyle ortak devriye yapmalarını kapsıyor. Suriye krizinin bir bölümünde ABD-Türkiye arasında gerilen ilişkiyi kuvvetlendirerek bu anlaşma sayesinde ABD'nin Suriye'deki krizle ilgili hedeflerinde ilerleme sağlanacaktır” dedi.

Rogin, "Eğer ABD, Suriye'de sonraki adımda ne olacağına dair bir etki yaratmak istiyorsa Türkiye ile ilişkisini düzeltmeli. Suriye'deki Kürtlere, Türkiye'nin saldırmayacağının garantisi verilmeli ve Türklere de Kürtlerin sınırlarından uzaklaşmalarının sözü verilmeli. Fakat henüz orada değiliz. Yapılan açıklama doğru yönde atılan önemli bir adım" ifadesini kullandı.
Yaklaşık 900 ABD askerinin bölgedeki varlığının devam edeceği sinyali verdi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR