DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Volkswagen'in yatırım için Türkiye seçmesi, Bulgarları çıldırttı!

Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye'ye 1.4 milyar euroluk yatırım yapacağını açıklayınca, Bulgaristan bu yarışın adil olmadığını savundu. Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Plevneliyev, Türkiye'yle girdikleri Volkswagen yarışının eşit şartlarda yapılmadığını ve Türkiye'nin ayrıcalıklara sahip olduğunu savundu.

3 Yıl Önce
2019-10-04 15:05:19

Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye'ye 1.4 milyar euroluk yatırım yapacağını açıklayınca, Bulgaristan bu yarışın adil olmadığını savundu. Bulgaristan eski Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliyev, Türkiye'yle girdikleri Volkswagen yarışının eşit şartlarda yapılmadığını ve Türkiye'nin ayrıcalıklara sahip olduğunu savundu.

Yeni kuracağı fabrika için Bulgaristan yerine Türkiye'yi tercih eden Alman otomotiv devi Volkswagen'a (VW) Bulgaristan'dan eleştiri geldi. VW'nin yeni yatırımını Türkiye'de yapacak olmasını eleştiren Bulgaristan'ın eski Cumhurbaşkanı Rossen Plevneliyev, "Hiçbir şekilde Türkiye ile eşit koşullarda bir mücadelenin söz konusu olmadığını" belirtti.

Ulusal otomotivciler birliğinin onursal başkanlığı görevini yürüten Plevneliyev, "Türkiye'nin hiç bir şekilde piyasanın gerektirdiği kurallara uymadığını" iddia etti.

Plovdiv kentinde katıldığı bir etkinlikte konuşan Bulgaristan'ın eski Cumhurbaşkanı, ülkesinin Volkswagen'e Avrupa Birliği kuralları dahilinde tüm imkanları sağlama taahüdünde bulunduğunu söyledi.

Bu arada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tomislav Dontschev, VW'nin yerine başka bir otomotiv üreticisinin iki-üç yıl içerisinde Bulgaristan'a yatırım yapmasını beklediklerini söyledi. Dontschev, Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov'un Eylül ayında Güney Kore'ye düzenlediği ziyareti sırasında Hyundai'nin ülkesine yatırım yapması için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

"Nihai karar için görüşmeler son aşamada"

Volkswagen ise haftalardır nihai karar için görüşmelerin son aşamada olduğunu belirtiyor. Son olarak DW Türkçe'nin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Volkswagen Kurumsal İletişim Direktörü Dr. Marc Langendorf, Türkiye ile görüşmelerin nihai aşamada olduğunu, şu an itibarıyla daha fazla bilgi vermelerinin mümkün olmadığını belirtti. Langendorf, resmi bir açıklama için henüz saptanmış bir tarih bulunmadığını da sözlerine ekledi.

Son yılların en büyük otomotiv yatırımı

VW'nin Manisa'da kuracağı fabrika son 22 yılda Türkiye'de yapılacak en büyük otomotiv yatırımı olacak. Fabrika, yıllık 400 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak. İnşasının 2020 yılı sonu, üretimin ise 2022 yılında başlaması planlanan tesisin yaklaşık 4 bin yeni istihdam yaratması bekleniyor. Yatırımın toplamda 1 milyar euro, yani yaklaşık 6,3 milyar TL'ye mal olacağı hesaplanıyor.

Fabrika, İzmir Limanı, Aliağa Nemrut Limanı ve yapılması planlanan Çandarlı Limanı'na yakınlığı ile ihracatta önemli avantaj sağlayacak.

Alman grup, geçtiğimiz aylarda da Türkiye'deki Ford Otosan fabrikalarında hafif ticari araç üretilmesi konusunda anlaşmaya varmıştı. Türkiye'de en son büyük otomotiv yatırımları 1997 yılında Toyota ve Honda tarafından gerçekleştirilmişti.

Volkswagen Manisa'dan konut talep etti

Öte yandan Türkiye'ye yatırım kararı alan Alman otomotiv firması Volkswagen'in Manisa'da 943,5 milyon lira sermaye ile şirket kurdu. Bununla birlikte Alman devinin sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi talepleri olduğu ve görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nin Manisa Ticaret Sicili Müdürlüğü'nün 2447 sayılı ilanına göre, merkezi Almanya'da bulunan Volkswagen, Manisa'da 943,5 milyon lira sermayeli 'Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ' unvanlı şirket kurdu. Buna göre Volkswagen Turkey, 943 milyon 500 bin Türk Lirası sermaye ile Manisa'da kurulurken, şirketin merkezi 'Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa' oldu.

Yan sanayisi ile birlikte yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacağı ifade edilen fabrikanın Manisa'nın Yunusemre ilçesi Akgedik Mahallesi ile Manisa OSB arasında 4 bin dönümlük bir alana kurulması ön görülüyor. Bölgedeki arazilerin tapu ve kamulaştırma işlemlerinin büyük ölçüde yapıldığı öğrenilirken, Alman devinin sosyal alan, konut, eğitim binaları gibi talepleri olduğu ve görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

Firmadan konut talebi

Firmanın konut talebi üzerine Bakanlıklar düzeyinde Yunusemre Belediyesi ve OSB'nin görüşmelerde bulunduğu ifade ediliyor. Daha önceden Manisa Organize Sanayi Bölgesi çalışanlarının artan konut ihtiyacını karşılamak için Yunusemre Belediyesinin TOKİ işbirliği ile yapmayı planladığı 5 bin konutluk ‘Gürle OSB Kent' projesinin Volkswagen'in talebinin karşılanmasına yönlendirilebileceği iddia edildi. Konuyla ilgili taraflardan henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Üretimin yüzde 80'i ihraç

Bu arada alınan bilgiye göre Volkswagen Manisa'da kuracağı fabrikada yılda 700 bin araç üretecek. Firmanın sevilen modeli Passat ile birlikte 1991'de Volkswagen grubu tarafından satın alınan Skoda modellerinin üretileceği fabrikada üretimin yüzde 20'si Türkiye pazarına sunulacak. Üretimde yüzde 80'lik pay ise ihracata ayrıldığı öğrenildi.

Volkswagen'in Manisa'da fabrika açacağı kesinleşmesiyle birlikte otomobil yan sanayi üretimi yapan firmalarda da hareketlilik yaşanmaya başladı. Özellikle Volkswagen grubu araçlar için yan sanayi üretim yapan firmaların İzmir ve Bursa gibi sanayi kentlerinde fabrika kurmaları bekleniyor.

  .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş