DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Uyuşturucuya geçit yok

Uyuşturucu satıcılarına nefes aldırmayan narkotimlerin 5 ayda gerçekleştirdiği 5 bin 742 operasyonda 8 bin 779 şüpheli gözaltına alındı.

02.06.2015 11:24:47

AA'nın haberine göre; Uyuşturucuyla etkin mücadele kapsamında göreve başlayan narkotimler, sokaktaki uyuşturucu satıcılarının korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Narkotimlerin 5 ayda gerçekleştirdiği 5 bin 742 operasyonda, 8 bin 779 şüpheli gözaltına alınırken, yaklaşık 21 ton uyuşturucu ele geçirildi.

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, "sokakta suçla, suçun mağduru arasında set örmek, suçun oluşumunu engellemek, sokak satıcılarına yönelik etkin ve kalıcı operasyonlar düzenlemek, suçun odağı haline geldiği tespit edilen bölge, mahalle, sokak ve eğitim kurumları ile öğrenci ve gençlerin sosyal faaliyet olarak kullandığı alanlarda önleyici tedbir almak, toplum ile narkotik polisi arasında kolay kurulabilir ağ oluşturmak" amacıyla Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı törenle 11 Aralık 2014'te 11 ilde başlatılan narkotim projesi ile yaklaşık 6 aydır uyuşturucu satıcılarına nefes aldırılmıyor. 

Projenin uygulamaya konulduğu pilot illerde uzman narkotik eğitimlerini tamamlayan bin polis, kendilerine tahsis edilen ve çağın gereklerine göre modernize edilmiş 190 ekip otosuyla sokak satıcılarının peşine düştü.

Narkotimlerin, yılbaşından itibaren gerçekleştirdiği 5 bin 742 operasyonda 8 bin 779 şüpheli gözaltına alınırken, hakim karşısına çıkartılan bin 708 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu. 2014 yılının aynı döneminde düzenlenen 2 bin 685 operasyonda 4 bin 443 şüpheli yakalanmış, 996 şüpheli ise tutuklanmıştı.

Her iki dönem karşılaştırıldığında operasyon sayısı yüzde 114, yakalanan şüpheli sayısı yüzde 98, tutuklu sayısı ise yüzde 71 arttı.

Narkotimlerin sahaya inmesiyle uyuşturucu satıcılarına yönelik düzenlenen sokak operasyonlarında ve yakalamalarda da büyük artış görüldü. Sokak operasyonları son 5 ay içinde geçen yılın anı dönemine oranla yüzde 78, yakalanan şüpheli sayısı ise yüzde 51 artış gösterdi.

Ekiplerin gösterdiği bu büyük başarı üzerine projenin 18 ilde daha faaliyet göstermesi planlandı. Bu kapsamda 650 polise uzman narkotik eğitimi verildi. Ekiplere tahsis edilmek üzere Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından, modernize edilmiş 191 ekip otosu ile 190 motosiklet alındı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

murad

Senin gibi birinin yeri ve meselesi saman gazetesi ve okuyucularidir. Stresiniz ve bocalamaniz bol olsun.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş