DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,4606 ₺

EURO

17,8163 ₺

ALTIN

970,33 ₺

BİST

3.260,15 ₺

Unutturulan Zafer; Kut'ul Amare

13 bin İngiliz askerin esir alındığı Kut'ul Amare zaferi, 1952'ye kadar bayram olarak kutlanırken Türkiye'nin NATO'ya girişi sonucu zaferin kutlanması yasaklandı.

7 Yıl Önce
2016-04-03 15:47:31

Bugün, Osmanlı devletinin bundan tam 98 yıl önce İngiliz kuvvetleri ve müttefiklerine karşı kazandığı Kut-ül Amare zaferinin yıl dönümü..

1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlanan Kut-ül Amare Muharebesi, 1. Dünya Savaşı'nın en önemli muharebelerinden biri olarak biliniyor.

Osmanlı Ordusu, Kut-ül Amare muharebesi ile Çanakkale'den sonra İngiliz birliklerine karşı ikinci büyük darbeyi vurmuştu.

İNGİLİZ BİRLİKLERİ TAMAMEN ESİR ALINDI

Dicle Nehri kıyısında Şattülarap kanalı ile birleşen Basra Körfezi'nin kuzeyi ile Bağdat'ın güneyinde bulunan bir kasaba olan Kut'ul Amare'de muharebe de  adını kasabadan almıştı.

Muharebe, şehrin yakınlarında konuşlanmış İngiliz birlikleri ile müttefiklerinin kuşatılmasıyla başlamış ve  kasabanın Osmanlı Ordusu tarafından ele geçirilmesi ve 13 bin İngiliz askerinin tamamının esir alınmasıyla da bitmişti. 

kutul_1115

NATO'YA GİRİNCE ZAFER UNUTTURULDU

Kut-ül Amare zaferi, Türkiye'de 1952 yılına kadar Kut Bayramı olarak kutlandı.

Kut'ul Amare zaferinin bayram olarak kutlanmasından rahatsız olan İngilizler, Türkiye'nin NATO'ya üye olmasının ardından bayramın kaldırılması için baskı yaptı.

Baskılar üzerine Türkiye, bayram kutlamasına son verirken şanlı bir zafer yad edilemez hale geldi.

Öte yandan İngilizlerin baskısı o kadar yoğundu ki Kut-ül Amare zaferi ve Kut Bayramı'na yönelik tarihi bilgiler, okullardaki tarih kitaplarından bile silindi. Unutturulmak istendi. 

buyuk_zafer_kutul_amre_98_yilinda13987612420_h1152405 

MUHAREBEDE NELER OLDU?

Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.

İngilizler Kut'u kurtarmak için General Aylmer komutasındaki kolorduyla hücuma geçti ancak, 6 Ocak 1916 tarihli Şeyh Saad Muharebesi'nde 4.000 askerini kaybederek geri çekildi. Bu muharebede 9. Kolordu Komutanı Miralay 'Sakallı' Nurettin Bey görevinden alındı ve yerine Enver Paşa'nın kendisinden bir yaş küçük amcası olan Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.

İngiliz Ordusu, 13 Ocak 1916 tarihli Vadi Muharebesi'nde 1.600, 21 Ocak Hannah Muharebesi'nde 2.700 askeri kaybederek geri püskürtüldü. İngilizler Mart başında tekrar taarruza geçti. 8 Mart 1916'da Sabis mevkiinde Miralay Ali İhsan Bey komutasındaki 13. Kolordu'ya hücum ettilerse de 3.500 asker kaybederek geri çekildiler. Bu yenilgiden dolayı General Aylmer azledilerek yerine General Gorringe getirildi.

29 Nisan 1916 Townshend birlikleri diğer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri'ne teslim oldu. Kuşatmada, İngiliz kuvvetleri ve müttefikleri 23.000 ölü ve yaralı, Osmanlı kuvvetleri 10.000 ölü ve yaralı vermiş, 13.100 (bazı kaynaklara göre 18.000) İngiliz askeri esir alınmıştır.

.

YORUMLAR (15)

selami karakelle

tarihin en büyük zaferlerinden birisi maalesef yıllarca kutlanmış ama her nedense nato bahane edilerek menderes tarafından kutlanmaktn çıkarılmıştır, atalarının cephede korkmadan yılmadan mücadele ederek kanıyla bedel ödeyerek yazdıkları zaferi adnan menderes ve hükümeti kumar masasında kaybetmiştir, kumarda öne sürülen nato ve abd yardımı karşılığında alınan ise incirlik ve kut ül ammmare

Fikri BAĞ

Sn. Okurlarin DIKKATINE 05-04-2016. 17.19.05 tarihli yaptığım yorumun kelimesi aynen şöyle kutlanmasini istiyorum. Yerine (kisitlanmasini) olarak değişmiştir. İlgililerin dikkatine SAYGILAR

zaad

@@alia571952 yılında bu zaferin kutlanmasını yasaklayan, sizin gibiler tarafından yere göğe sığdırılamayan Adnan Menderes'di. İnşallah memleketimin insanı bir gün ezberden türkü söylemek yerine okuyarak, aklını kullanarak tarihini öğrenecektir.

bolulu61

alia57 1952'ye kadar kutlanan zafer için Atatürk'u suclayacagina şimdi ne halde olduğumuza bak. Eski zaferler karın doyuruyor

kerem

kutul amare bu coğrafyanın ruhudur. şehitlerimizin ruhu şad olsun

mehmet

Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Kut'ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir. cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür.Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır.

ahmet

osmanlı 10.000 ölü ve yaralı değil sayın muhafazakar habercimiz. Şehit ve gazi onlar Kut-ül Amare unutturuyor siz de şehit gazi kelimelerini

Salih Sümbül

Bu milletten neler gizlenmedi ki Daha neler çıkacak İşte ozaman yalan Tarihçiler utanacak mı

atila

Kut kuşatmasında hayatta kalan zayıflamış bir Hindistan ordusu askeri19 Nisan 1916'da 6. Ordu Komutanı Mareşal Von der Goltz Paşa, Bağdat'ta bulunan karargâhında tifüsten ölünce, yerine Mirliva Halil Paşa (Kut) getirildi.29 Nisan 1916 Townshend birlikleri Kut'ta yaşanan açlıktan dolayı diğer 13 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte Osmanlı Kuvvetleri'ne teslim oldu. Destek kuvvetlerinin gelmesiyle Kut şehrine ilerleyen General Frederick Maude komutasındaki Britanya kuvvetleri , İkinci Kut Muharebesi sonrasında 23 Şubat 1917' de Kut şehrini geri aldı.

atila

Yeni kurulan Osmanlı 6. Ordusu'nun komutanlığına atanarak 5 Aralık'ta Bağdat'a varan Mareşal Colmar Freiherr von der Goltz Paşa'nın emriyle Irak ve Havalisi Komutanı Miralay (Albay) 'Sakallı' Nurettin Bey'in birlikleri 27 Aralık'ta Kut'u kuşattı.Osmanlı ordusu Vadi'nin yukarısındaki Hanna'da mevzilendi. Burası Dicle ve Suwaikiya bataklığı arasında daralan kuru zeminde bir geçitti. İngilizler Felahiye Muharebesini ölü ve yaralı 2.700 miktarında kayıpla kaybetti. Kut garnizonu için felaketi getiren bir kayıptı.

alia57

bolulu61 efendi, suçladığım M.Kemal değil, Kemalistler...İkisi arasındaki farkı anlayabiliyor musun?

Sully birdyflu

Yedikıta dergisinin nisan 2016 sayısında ana konu olarak işlenmiş

Fikri BAĞ

Kut'ül Amare zaferinin bayram olarak kısıtlanmasını istiyorum. Zira şehitlerimizin hakkını nasil öderiz.

Mert KuT

Halil Kut'un torunu olan dedem Fethi Rıza Kut 2 sene önce 96 yaşında vefat etti.Yaşamında bu muharebeden çokça bahsetmişti lakin ozamanlar internet olmadığından,ansiklopedi karıştırma merakımın da pek olmayışından herhangi bir bilgiye sahip olamamıştım.Dedemin aynı zamanda Atatürk'ün uçağının radyatörüne çarpan çekirgeleri de temizlerken bir fotoğrafı var.Soyadımız Halil KuT'un Irak'ın KuT şehrini almasıyla bize verilmiş.inşallah yeniden 29 Nisan 'KuT Zaferi' olarak yeniden anılır ve bizler de Mustafa Kemal Atatürk gençleri olarak bununla gurur duyarız...

alia57

İçinde M.Kemal olmayan tüm zaferler unutturuldu..Çanakkale'yi bile sırf Anafartalar cephesiyle anan zihniyet bunlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş