DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

UNODC Batı ve Orta Afrika Bölge Temsilcisi Lapaque:

UNODC Batı ve Orta Afrika Bölge Temsilcisi Lapaque:

7 Yıl Önce
2015-08-25 19:05:22
BM Uyuşturucu ve Ağır Suçlarla Mücadele Ofisi (UNODC) Batı ve Orta Afrika Bölge Temsilcisi Pierre Lapaque, "Batı ve Orta Afrika ülkelerinden haftada 4-5 bin kişi Nijer üzerinden yasa dışı yollarla Akdeniz'e ulaşmaya çalışıyor" dedi.

Senegal'in başkenti Dakar'daki Terrou-Bi Otel'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Lapaque, Orta ve Batı Afrika'dan yurt dışına çıkmaya çalışan göçmen sayısının her geçen gün arttığını belirtti.

Lapaque, insanların yoksulluk, işsizlik, sosyal adaletsizlik ve siyasi düzensizlikten kaçmaya çalıştığını, bunun için de ölümü bile göze aldığını dile getirerek, "Batı ve Orta Afrika ülkelerinden haftada 4-5 bin kişi Nijer üzerinden yasa dışı yollarla Akdeniz'e ulaşmaya çalışıyor" diye konuştu.

Akdeniz'e ulaşabilenlerin İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşama hayali kurduğunu kaydeden Lapaque, şöyle konuştu:

"Bu yılın ilk 7 ayında kaçak yollarla Avrupa'ya ulaşma hayali kuran 2 bin Afrikalı boğularak yaşamını yitirdi. Geçen yıl Avrupa'ya gitmeye çalışan Afrikalıların yüzde 37'si insan tacirleri tarafından 'modern köle' haline getirildi. Zorla çalıştırılan bu insanların yanı sıra yine insan kaçakçılarının eline düşen yüzde 53'lük kısım ise fuhuşa zorlandı. Büyük bir bölüm de organ mafyasının eline düştü. Çocuklar ise dilendiriliyor ya da Boko Haram gibi silahlı gruplar tarafından alıkonuluyor."

-İnsan kaçakçılarının büyük vurgunu

Uluslararası toplumun son dönemde bu konu üzerinde önemle durduğuna işaret eden Lapaque, "İnsan tacirleri büyük umutlarla kandırdıkları bu insanlara vaat ettiklerini gerçekleştirmeyip, pasaportlarını ve tüm kimlik belgelerini ele geçirerek, zorla çalıştırıyor. Söz konusu çeteler bu işten yılda 150 milyon dolar kazanıyor. Yasa dışı göçmen trafiğinden ise yaklaşık 32 milyar dolar elde ediyorlar" diye konuştu.

Afrika'nın Sahra bölgesinin özellikle göçmenlerin gidiş noktası olduğunu aktaran Lapaque, buralarda gerçek bir trajedi yaşandığına vurgu yaptı.

-"Afrika ülkeleri acilen önlem almalı"

BM Sahra Bölgesi Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Hiroute G Sallasie de dünyadaki yasa dışı göçmen sayısının azalması amacıyla atılacak adımlara değindi.

Uluslararası insan kaçakçılarının caydırıcı bir şekilde cezalandırılmasının da şart olduğunu söyleyen Sallasie, "Afrika ülkelerinin acilen önlem alması, sosyal dengesizliği, işsizliği ve diğer sorunları gidererek, insanların ülkelerinden kaçarak bir bilinmeze gitmesini engellemesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Sallasie, insan tacirliğinin uluslararası bir suç olduğu için devletler arasında iyi bir iletişim ve iş birliği gerektirdiğini belirterek, "Ayrıca çetelerin eline düşen mağdurlara da yasal olarak destek verilmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş