'Uluslararası Intertraffic İstanbul Fuarı'

'Uluslararası Intertraffic İstanbul Fuarı'

27.05.2015 13:36:35
Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, "Karayolunun yolcu taşımacılığındaki payı yüzde 90,5, yük taşımacılığındaki payı ise yüzde 88,7 seviyelerine ulaştı. Vazgeçilmez özelliklere sahip karayolu ulaşımının geliştirilmesi zorunluluk arzediyor" dedi.

İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilen, Amsterdam RAI ve UBM NTSR tarafından organize edilen ve 3 gün sürecek olan "Uluslararası Intertraffic İstanbul Fuarı"nın açılışı, Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) Genel Müdürü ve Otopark İşletmecileri Derneği Başkanı Mehmet Çevik, Amsterdam RAI Uluslararası Fuarlar Direktörü Theo Lingmont ve UBM İstanbul Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı'nın katılımıyla gerçekleştirildi.

Avrupa, Orta Doğu ve Türkiye'nin şehircilik yönetimlerini buluşturan, uluslararası altyapı, trafik yönetimi, yol güvenliği, park sistemleri ve akıllı yollar oluşturmaya yönelik son teknolojilerin sergilendiği fuarın bu yıl 79 ülkeden 6 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor.

Karayolları Genel Müdürü Mehmet Cahit Turhan, ulaştırma sektörünün bugünün en önemli sektörleri arasında olduğunu dile getirerek, "Bilgi ve iletişim çağı olan günümüzde artarak devam eden şehirde yaşam fikri, büyükşehirlerde yaşamanın kolaylaştırılması, zamanın yönetimi, can güvenliği gibi temel kavramların hayatımıza uyarlanmasını zorunlu kılmaktadır" dedi.

Genel Müdürlük olarak yol kullanıcılarının talebini karşılamak için çalıştıklarına işaret eden Turhan, şunları kaydetti:

"Hedefimiz ülke genelinde ulusal ve uluslararası ulaşım sistemleriyle uyumlu, güvenli, etkin ve çevreye duyarlı ihtiyaçlara cevap verecek modern bir karayolu ağını tesis etmek. Ulaşım sektörleri arasındaki ilişkiyi, 2013 yılı yurtiçi yolcu ve yük taşımalarının dağılımı açısından incelediğimizde, karayolunun yolcu taşımacılığındaki payı yüzde 90,5, yük taşımacılığındaki payı ise yüzde 88,7 seviyelerine ulaştı. Vazgeçilmez özelliklere sahip karayolu ulaşımının geliştirilmesi zorunluluk arz ediyor."

- "Otopark Uygulamaları ve İşletmeciliği Bölümü" için üniversitelerle görüşmeler başlatıldı"

İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik ise araç park etme sorununu çözmeye yönelik strateji ve proje geliştirmeyi ve otopark alanlarında sürdürülebilir ve somut adımlar atılmasını amaçladıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Türkiye'de hızla gelişen kentleşme hareketleriyle, buna bağlı olarak araç sahipliğinin artması, Türkiye'nin gelişmiş vilayetlerinde özellikle nüfusun ve ticari faaliyetlerin yoğunlaştığı bölgelerde ulaşım sorunlarına yol açmış ve bununla birlikte bir ulaşım, trafik ve otopark sorunu da gündeme gelmiştir. Kamu kurumları ve özel sektörü bir araya getirerek, Türkiye'de toplu ulaşımı destekleyici otopark yatırımlarının hızlandırılması bir zorunluluk olarak ortaya çıktı. Türkiye'de yapılacak ulaşım ve otopark yatırımları ile binlerce kişiye istihdam alanı da oluşturmak mümkün."

Etkin bir ulaşım yönetimi için, Büyükşehir Belediyelerinde yapılacak mevzuat değişikliği ile düzenleme ve denetleme yetkilerinin artırılmasının sürdürülebilir bir ulaşım, trafik ve otopark yönetimi açısından önemli olduğunun altını çizen Çevik, dernek olarak şehirlerdeki trafik tıkanıklığının çözümüne katkıda bulunması amacıyla "Park et-devam et" projelerine ağırlık verdiklerini söyledi.

Çevik, ulaşımda erişilebilirliğin önemine işaret ederek, günümüzde akıllı telefonlardaki yazılımlar sayesinde bazı soruların cevabına ulaşılıyor olmasının, toplu ulaşım, trafik ve otopark kültüründe ne kadar yol alınması gerektiğini gösterdiğine dikkati çekti.

İSPARK'ın, park sorununun çözümü için çalışmalarını başlattığı "Otopark Master Planı"nın otopark sorununa bütüncül çözümler üretiğini dile getiren Çevik, katılımcılara plan hakkında bilgi vererek, bu planın hazırlanmasının gelişmekte olan bütün illerin gözününde bulundurması gereken bir çalışma olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Çevik, Türkiye'de artık otopark şirketlerinin sadece kara parklanmasını değil aynı zamanda hava ve deniz parklanmalarını da ilgilendiren her alanda faaliyet gösteren işletme kuruluşlarına dönüştüğünü dile getirerek, "Bunun sonucu olarak hava, kara ve denizpark alanı işletmeciliğinde yeni iş kolları ortaya çıkmakta. Bu iş kollarının gerek duyduğu nitelikli personelin sağlanması için Otopark Uygulamaları ve İşletmeciliği Bölümü'nün oluşturulması ve ilk etapta önlisans olarak eğitim faaliyetlerine başlaması adına üniversitelerle görüşmeler başlatılmıştır" diye konuştu.

"Dünya genelinde otopark tasarımı" kitabının fuar kapsamında tanıtımının yapılacağı bilgisini veren Çevik, kitabın tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılacağını, yüksek standartta mekanlar üretilerek müşteri memnuniyetinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ebuzer

süleyman şah türbesini hangi kürt getirmiş ya size nasıl bir at gözlüğü takmışlar anlamadım. Ordumuz oraya gidip getirdi, videoları mevcut seyretmedin mi a oğlum sen..