'Türkiye, Rusya ve İran ile birlikte ABD'yi Suriye'den çıkarıyor'

Azeri Ortadoğu uzmanı, Ankara'nın, Moskova ve Tahran ile birlik olarak ABD'yi Suriye’den çıkartıyor

26.08.2016 16:52:28

TİMETURK | HABER MERKEZİ

Dünya Bülteni, Azeri Trend ajansından Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuna yönelik bir analiz aktardı.

Ortadoğu uzmanı Rufiz Hafizoğlu imzalı analizde şu ayrıntılar dikkat çekti:

"TÜRKİYE, OPERASYONA DESTEK OLUNACAĞININ GARANTİSİNİ ALMIŞTI"

Suriye'deki son gelişmeler ve Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonuna yönelik analizde Türkiye'nin Suriye topraklarında IŞİD'e karşı operasyon başlatmasının bu operasyona destek garantisi aldığını gösterdiği bildirildi.

DAVUTOĞLU'NUN SÖZLERİNE ATIFTA BULUNULDU

Analizde, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ülkenin Suriye'de askeri operasyon başlatabileceğini, ama Arap ülkelerinin terörle mücadelede Türkiye'ye destek olacağının garantisi olmadığını söylemesine atıfta bulunuldu. Konu ile ilgili "Operasyon öncesi Türk yetkililerin Rusya ve İran'ı ziyaret etmelerinin Ankara'nın operasyon için bu ülkelerden beklenen desteği aldığını gösteriyor" denildi.

"TÜRKİYE, ABD'Yİ SURİYE'DEN ÇIKARMAYA KARAR VERDİ"

Rufiz Hafizoğlu'na göre görülen gelişmeler, Türkiye, Rusya ve İran devletlerinin kendi aralarında yakın ilişki kurarak Suriye'den mümkün olduğu kadar Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı ülkelerini uzaklaştırmaya karar verdiğini gösteriyor.

Analiz şu şekilde devam etti:

SURİYEDE AKTİF OLAN TEK ARAP ÜLKESİ VAR: SUUDİ ARABİSTAN

"Suudi Arabistan dışında, hiçbir Arap ülkesinin Suriye'de yaşanan olaylarda aktif bir oyuncu olmadığı biliniyor."

"FAKAT KRİTİK GELİŞMELER YAŞANDI"

"Ancak, Türkiye'nin Suriye'ye askeri operasyonların başlamasından önce bölgede çok radikal değişiklikler ortaya çıktı. İran ve Rusya bölgede aktif olarak IŞİD ile savaşırken Suriye ordusu Haseke yakınlarında PKK'nın Suriye kanadı olan YPG pozisyonlarına saldırdı. Ancak daha önce ABD hükümeti Suriye'deki bir Kürt partisi olan Demokratik İttifak (YPG)'yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamıştı. Dolayısıyla bu örgüt konusunda da Türkiye, Rusya ve İran anlaşmış gibi gözüküyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Emin A

Saçmalamış dünyadan bihaber yaşıyor.İran'dan da Abd'den de dost olmaz.

hsn

yaww hee he..

Hakki

Turkiyedeki Turkler Araplari pek tanimiyor olsa. Turkiyenin dostlari beli, islamci deyup gecinenleri dosttuda.TURKLER,IRANLILARve araplar islam dusuncesi farlidir, TURKLERIN savundugu Islam biçim asili IRANNIDIR.sondan donme olanlari ise arap dusuncesindendir Sudiler turu. Osmanliyi yikanlar islam cografyasindan kovanlar bu araplardi. Turkiye Cumhuriyet doneni gibi Rusya ve Iran ile ortak Hareket etmeli. AMERIKALILAR ISRAEL ile kardes degilmi ? Neden Hale Incirlik var gayri muslum askerler Turkiyenin sinirlardinda

Necmettin altunordu

Hayal görmüş