DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,8355 ₺

EURO

17,6173 ₺

ALTIN

977,84 ₺

BİST

2.468,01 ₺

Türkiye'nin El Bab ilerleyişinde üç engel: Rejim, İran ve YPG

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM) Uzmanı Oytun Orhan AA için akleme aldı:

6 Yıl Önce
2016-12-05 16:01:52

TİMETURK | HABER MERKEZİ
EDİTÖR: PINAR HİLAL BALTA


Fırat Kalkanı'nın ilk aşamasında DEAŞ ile Türkiye arasındaki sınırdaşlığa son verilmişti.

Operasyonun ikinci aşaması fiili güvenli bölgeye güneye doğru derinlik kazandırılmasıydı.

NİHAİ HEDEF: EL BAB ve MÜNBİÇ

Türkiye operasyonun en başından itibaren nihai hedeflerin El-Bab ve Münbiç olacağını ifade etmişti.

Kasım 2016 sonu itibarıyla Fırat Kalkanı operasyonu El-Bab kapısına dayandı.

YPG FAKTÖRÜ

Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu ile temel hedeflerinden biri PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin Türkiye sınırlarında bütüncül bir bölge oluşturmasını engellemekti. Operasyonun bu hedefe hizmet etmesi açısından El-Bab'ın ele geçirilmesi zorunlu. Zira YPG'nin halen El-Bab veya daha güneyi üzerinden Afrin-Kobani bağlantısını sağlama imkanı bulunuyor.

TÜRKİYE İÇİN EL BAB'IN ÖNEMİ

Ancak Türkiye açısından El-Bab'ın ele geçirilmesi ile sorun bitmiyor. Türkiye El-Bab'ı ele geçirmeyi sonraki aşamalarda Münbiç, Afrin ve hatta Rakka'daki YPG varlığı ile mücadelenin bir parçası olarak görüyor. Dolayısıyla Türkiye açısından El-Bab hayati ama nihai hedefe giden yolda sadece bir aşama.

ESED REJİMİNİN POZİSYONUNDA DEĞİŞİKLİK

Türkiye'nin El-Bab sınırlarına dayanması ve YPG'yi de hedef alması ile birlikte o döneme kadar ciddi bir karşı çıkış sergilemeyen Suriye rejiminin pozisyonunu değiştirmeye başladığına şahit olundu. Suriye ilk olarak Ekim 2016 ayı içinde “hava sahalarına girecek Türk uçaklarının düşürüleceği” tehdidinde bulundu. Bundan yaklaşık bir ay sonra da El-Bab kırsalında gerçekleşen hava saldırısı sonucunda 4 Türk askeri hayatını kaybetti. Bu saldırıya ilişkin olarak ilk akla gelen soru Suriye rejiminin bunu Rusya desteği, yönlendirmesi ya da en azından onayı ile mi gerçekleştirdiğiydi. Zira bu tespit El-Bab'a ilerlemesi planlanan Fırat Kalkanı'nın geleceği açısından kritik öneme sahip. Türkiye ve Rusya arasında yapılan görüşmelerde saldırıda Rusya'nın dahli olmadığı anlaşıldı.

Suriye rejimi 6 yıla yakın süredir devam eden iç savaşın ardından giderek zayıfladı ve dış destekçilerine olan bağımlılığı arttı. Bu bağımlılık o denli fazla ki belli devlet kurumları ve sahada yürütülen askeri operasyonlar tamamen ülke dışı güçlerin kontrolüne geçti. Zaman içinde rejimin kendi içinde farklı fraksiyonlar doğdu. Dolayısıyla Suriye'nin davranışlarını anlamaya çalışırken rejim içindeki çelişkiler bağlamında değerlendirme yapmak açıklayıcı olabilir.

SURİYE'DE 'HAŞDİ ŞABİ' HAZIRLIĞI

...Kasım ayının ortasında İran destekli Hizbullah, Lübnan sınırları dışında ilk kez Suriye'de çok büyük bir askeri geçit töreni yaptı. Bunu takiben Suriye'de Iraklı Haşdi Şabi benzeri bir yapılanmanın kurulacağı haberleri basına yansıdı. Bu yapının Hizbullah başta olmak üzere İran destekli diğer yabancı milis güçlerden oluşacağı açıklandı.

İRAN ve RUSYA'NIN FARKLI HESAPLARI VAR

Bu muhtemelen Rusya'nın da uzun vadede görmek istediği Suriye değil. Dolayısıyla İran ve Rusya rejime destek verse de her iki aktörün Suriye'nin geleceğine ilişkin bakışlarında farklar var. Nitekim Suriye muhalefeti zayıfladıkça bu çelişkiler daha görünür hale geliyor.

TÜRK ASKERİNE YÖNELİK SALDIRI

Bu tespit ve Türk askerlerinin hayatını kaybettiği saldırı sonrası Rusya'nın pozisyonu bir arada düşünüldüğünde bunun Rusya desteği olmaksızın gerçekleşmiş olma ihtimali yüksek görünüyor.

İRAN, REJİM VE YPG'NİN ÇIKARLARI ÖRTÜŞÜYOR

Suriye rejimi ve İran Türkiye'nin El-Bab'a girerek Halep'i menzil altına almasını istemiyor. Muhaliflerin El-Bab'a girmesi Halep merkezin kuzeyinden bir cephe açılması ihtimalini barındırıyor. Bu nedenle rejim ve İran Halep ile El-Bab arasında tampon bölge oluşturmak amacında. Tam bu noktada rejim, İran ve YPG'nin çıkarları örtüşüyor. Türkiye'nin El-Bab'a yaklaşmasına paralel YPG de batıdan Afrin ve doğudan Münbiç tarafından El-Bab'a ilerlemeye başladı. Bu da Türkiye ve muhaliflerin El-Bab'a çok yaklaşmalarına rağmen halen ele geçirememiş olmalarını açıklayan nedenlerden biri. Zira El-Bab çevresindeki güçlerin bir kısmı Münbiç tarafına kaydırılmak durumunda kaldı ve son haftalarda muhalifler ile YPG arasında çatışmalar yaşandı. Yine rejim desteği altında “yerel Arap ve Kürtlerden oluştuğu” iddia edilen Şehba Tugayı adı altında silahlı yapılar oluşturuldu ve bu gruplar kuruluş amaçlarını “Türkiye ile mücadele” olarak açıkladı.

İran ve Suriye rejimi bu şekilde Türkiye ile sınır paylaşmadan araya YPG'yi yerleştirmek istiyor. Bu da YPG'nin Afrin ve Ayn El-Arap (Kobani) bağlantısını sağlama hedefi ile örtüşüyor.

TÜRKİYE İÇİN EL BAB ÖNÜNDE ÜÇ ENGEL

Sonuç olarak Türkiye'nin El-Bab hedefinin önünde üç engel görünüyor. Bunlar sırasıyla Suriye rejimi, İran ve YPG.

"TÜRKİYE YA KENDİNİ DOĞRU ANLATIR YA DA..."

Eğer bu tespit geçerli ise Türkiye'nin El-Bab'a ilerleyişini diğer aktörlere doğru şekilde anlatabilmesi, hedefinin sınırları konusunda net olabilmesi durumunda El-Bab ve Münbiç'e ilerlemesi açısından elinin güçlü olduğu söylenebilir. Ancak El-Bab'ın ele geçirilme amacının doğru anlatılamaması Türkiye karşıtı cepheyi genişletir ve ilerlemeyi imkansız hale getirebilir.

RUSYA'NIN ÖNCELİĞİ KAZANIMLARINI KORUMAK

İran ve Rusya arasında Suriye konusundaki çelişkiler derinleştikçe Türkiye ve Rusya arasında işbirliği için daha fazla imkan doğabilir. İki ülke Halep, Esed'in geleceği gibi konularda farklı pozisyonda. Ancak Rusya artık Suriye'de sınırlarına ulaştı ve savaşı sürdürmekten ziyade kazanımlarını korumak amacında. Rusya, İran ve Suriye'den farklı olarak iç savaşı hiçbir taviz vermeden bitirmenin mümkün olmadığının farkında. Bunun için de Türkiye'ye ihtiyacı var. Türkiye'nin kendi güvenlik endişeleri sınırları içinde hareket ederek ilerlemesi durumunda Rusya'nın çok itiraz geliştirmeyeceği öngörülebilir. Ancak bütün çelişkilere rağmen Rusya'nın Suriye'deki en yakın müttefikinin halen rejim olduğu gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

.

YORUMLAR (1)

.

Hani firatin dogusuna gecmeyem ypg li oldurulecekti?? Ypg turkiyeyle yarisir konuma geldi. Nasil oluyorda turkiye ypg ile yarisiyor. Bu komidi neyin nesi? Bukadar mi dustuk. Bukadar mi tukurugumuzu yaliyanlardan olduk. Adamlar devlet olmus haberimiz yok.. Resmem kiyasaya yarisiyoruz ypg ile. Madem ucak ucurtamiyorsun fuze at. Dene. Yildirimlari dene. Bak bi 1000km gidiyormu. Firlat tursusunumi kuracaksin. Veyahut ypg nin ilerideki fuzelerine karsi koruma mi saglama dusuncesindesin.?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş