DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye ile KKTC arasında 'sivil havacılık konusunda' işbirliği

Türkiye ile KKTC arasında 'sivil havacılık konusunda' işbirliği

7 Yıl Önce
2015-06-02 16:44:07
Türkiye ile KKTC arasında "sivil havacılık konusunda" işbirliği protokolü imzalandı.

KKTC'de temaslarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ile makamında bir araya geldi. Görüşmeye, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve yetkililer katıldı.

Görüşmenin ardından Bilgin ve Taçoy, Türkiye ile KKTC arasında sivil havacılık konusunda işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolün imzalanmasının ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Feridun Bilgin, Türkiye ile KKTC arasındaki yürütülen işbirliğinin ekonomik meyvelerini birer birer verdiğini belirterek, bunları görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Türkiye ile KKTC arasında ilişkilerin herhangi iki ülke arasındaki ilişkiden çok farklı anlam ve önem taşıdığını söyleyen Bilgin, görüşmede, iki bakanlık olarak yürütülen tüm projelerin detaylarını tekrar ele alma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Bilgin, ulaştırmanın bütün sektörlerinde gelişmeleri ele aldıklarını, yeniden değerlendirmeler yaptıklarını belirterek, imzalanan protokolün KKTC'de sivil havacılığa yönelik gelecekteki faaliyetlere önemli katkılar sağlamasını temenni etti.

Bir gazetecinin, "Rum tarafının güven artırıcı önlemler çerçevesinde Rum Hava Trafik Kontrol Merkezi ile Ankara arasında koordinasyon sağlayacak bir telefon hattı kurulması önerisine Türkiye nasıl bakıyor?" sorusu üzerine Bakan Bilgin, KKTC ile Türkiye arasındaki ilişkilere olumsuz yansıması olacak herhangi bir durumun söz konusu olmadığını, yapılan önerinin bu çerçevede değerlendirileceğini kaydetti.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy da Feridun Bilgin ile yaptıkları görüşmede karayolları, e-devlet, denizcilik, havacılık gibi çeşitli konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, "Anavatan Türkiye'nin yanımızda olmasının mutluluk ve gururunu taşıyoruz" diye konuştu.

İmzalanan protokolle sivil havacılık ve eğitim programları konusunda işbirliği yapılacağını belirten Taçoy, KKTC'nin ikliminin havacılıkla ilgili eğitimlerin yapılmasına elverişli olduğunu, bir sektör oluşturulabileceğini, buna yönelik çalışmalar başlatılabileceğini sözlerine ekledi.

- Protokol

Türkiye ile KKTC arasında sivil havacılık konusunda imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde KKTC Sivil Havacılık makamı tarafından talep edilmesi halinde, Türkiye'nin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün kendi mevzuatı dahilinde KKTC havacılık faaliyetleri için yapacağı yetkilendirmenin KKTC Sivil Havacılık Dairesi tarafından tanınmasını öngörüyor.

Protokol ile lisans, tescil, uçuşa elverişlilik, pilot lisansları, terkin gibi KKTC Sivil Havacılık Dairesi'nin veremeyeceği yetkilendirmeler, Türkiye'nin Sivil Havacılığı tarafından verilebilecek.

KKTC'deki Uçuş okulları Türkiye tarafından yetkilendirilecek ve böylelikle uluslararası standartlar yerine getirilmiş olacak. Ayrıca, VFR (görerek uçuşlar) ve balon uçuşları gibi konularda işbirliği yapılacak. Ercan ve Geçitkale havalimanlarının mania haritaları hazırlanacak, KKTC sivil havacılık personelinin Türkiye'de eğitilmesi sağlanacak.

Sivil havacılığın tüm alanlarında yoğun bir işbirliği sağlanacak ve tüm bunlar KKTC sivil havacılık aracılığıyla yapılacağı için bilgi, deneyimin artması planlanacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Barzan Afrini

Furkan, bir islam alimi der ki icinde kurt kelimesi gecmeyen butun islam birligi dusunceleri sadece sizi kandirmak ve aldatmak icin olusturulan sahte politikalardir. Bugune kadar Kurtlere ihanet eden musluman gecinen ulkelerdir. Kurt tarihini oku ve nasil da dil kultur ve kimlik asimilasyonuna ugradiklariklarini gor. Simdi kalkip yok bati yok hacli yok Abd israil talepleri diye cikma karsima.Kurtler bir halktir onlarin islami veya evrensel haklari taninmadan soyleyeceginiz hersey bostur.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş