DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye doğru hamlede buluşacak

Türkiye doğru hamlede buluşacak

31.05.2015 12:06:31
GAZİ NOGAY - Türkiye Satranç Federasyonu tarafından okul çağına başlayan çocuklara satranç öğretilmesi amacıyla ilk olarak Kocaeli'de hayata geçirilen "Doğru Hamlede Buluşalım" projesi Türkiye'nin dört bir yanına yayılacak.

Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukların satrançla erken yaşlarda tanışması için federasyon olarak 2013 yılının ocak ayında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kocaeli Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde hayata geçirdikleri "Doğru Hamlede Buluşalım" projesinin iki yıldır başarıyla devam ettiğini söyledi.

Proje kapsamında sadece Kocaeli'de birinci sınıfa başlayan 90 binin üzerindeki çocuğa satranç takımı dağıtıldığını ifade eden Tulay, daha sonra Aydın, Ordu ve Samsun'da projenin hayata geçirilmesi için görüşmeler yaptıklarını belirtti.

Proje kapsamında belediyeler ve milli eğitim müdürlükleriyle protokol yaptıklarını dile getiren Tulay, "İlkokul birinci sınıfa başlayan her çocuğa satranç takımı ve temel eğitim kitabı veriliyor. Özellikle sınıf öğretmenleri eğitilerek haftanın iki saatini satranca ayırmaları sağlanıyor" dedi.

Tulay, projenin ülke genelinde yaygınlaştırılması için yoğun bir çaba gösterdiklerini vurgulayarak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Türkiye'nin dört bir yanında satrancın tabana yayılması için protokoller yapacaklarını kaydetti.

Satrancın seçmeli ders olarak okutulması ve İş Bankası'nın desteğiyle ülke genelinde 12 binden fazla okulda satranç sınıfı açılmasıyla büyük bir ivme kazandıklarına dikkati çeken Tulay, özellikle ana sınıfındaki çocukların satrançla ilgileniyor olmasının ümit verici olduğuna işaret etti.

- "Çocukların gelişimine destek sağlıyor"

Satrancın, çocukların gelişimine çok büyük faydalar sağladığını belirten Tulay, şunları söyledi:

"Satranç, çocukların muhakeme gücünü, odaklanmasını, zaman kullanımını, başarısını ve sosyal hayatlarını destekleyen çok önemli bir araçtır. Küçük yaşta başlayan çocuklarımız uzun yıllar satrançta kalıyor. Ana okulların, ilkokulların, ortaokulların ve liselerin yanı sıra son zamanlarda üniversitelerin de satranca olan ilgisi gözle görülür şekilde kendini hissettirmektedir. Tüm bu gelişmeler çalışmalarımızın birer meyvesi."

Tulay, 1991 yılında kurulan federasyonun, 81 il ve 275 ilçede örgütlü olduğunu ve her geçen gün büyümeye devam ettiğini dile getirerek, federasyon bünyesinde 563 bin lisanslı sporcu bulunduğunu, lisanslı sporcu sayısı bakımından tüm federasyonlar arasında açık ara önde olduklarını kaydetti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş