DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk karasularını ihlal eden Yunan botları engellendi

Kardak'ı aşarak Türk karasularına giren iki Yunan botu, bölgedeki Türk askerlerinin engellemesiyle geri döndürüldü.

31.01.2017 15:36:46

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Türkiye ile Yunanistan'ın 21 yıl önce savaşın eşiğinden dönmesine neden olan Kardak Kayalıkları'nı ziyaret etmek istemesinin ardından yaşanan gerilimin ardından bugün de Yunanistan donanmasına ait iki bot Türk karasularına girdi.

Ajansların aktardığı habere göre, saat 11.00'de Kardak kayalıklarına gelen Yunan sahil güvenlik botlarının Türk karasularına girmesi üzerine, Türk askeri müdahale etti.Türk karasularından çıkarılan Yunan botlarının, Kardak'a 1.5 deniz mili uzaklıktaki Kalalimnos Adası yakınlarına çekilince gerginlik de sona erdi.

Türk askerinin bölgedeki halen bekleyişi sürüyor.

KARDAK'TA NE OLMUŞTU?

Tarihe Kardak Krizi olarak geçen olayda, Figen Akat adlı Türk gemisi 25 Aralık 1995'te Ege Denizi'ndeki, Bodrum'un 3.8 deniz mili uzaklığındaki Kardak Kayalıkları'nda karaya oturdu.

Bu olaydan sonra Yunanistan, deniz kazasının kendi karasularında olduğunu açıkladı. Türkiye ise söz konusu adanın kendilerine ait olduğunu belirtti. Yunan ordusu, bir süre sonra doğudaki adacığa asker çıkarıp bayrak dikti. Bunun üzerine iki ülkenin deniz kuvvetleri adanın çevresinde konuşlandı.

KARDAK KRİZİ

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller, "O bayrak inecek, o asker gidecek" diyerek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin savaşa hazır olduğunu belirtti ve 30 Ocak 1996 gecesi adaya asker çıkarılmasını istedi. Türk SAT ve SAS komandoları Doğu Kardak'ı kuşatan Yunan donanmasının arasından geçerek hemen yandaki ikinci adaya (Batı Kardak) gece operasyonu ile çıkıp Türk bayrağını dikti. Daha sonra ABD ve NATO'nun girişimleriyle tansiyon düşürüldü ve kriz öncesi duruma dönüldü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş