DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tunus'taki iktidar partisinde çatlak

Tunus'ta koalisyon hükümetinin büyük ortağı Nida Tunus Partisi'nden (NTP) 32 milletvekili, partiden istifa etme konusunda kararlı olduklarını bildirdi.

6 Yıl Önce
2015-11-23 11:48:43

AA'nın haberine göre, Milletvekillerin basın sözcüsü Mustafa bin Ahmed ve Büşra Belhac Hamide tarafından yapılan açıklamada, 32 milletvekilinin istifa kararını 9 Kasım'da askıya aldığı, daha sonra da pazartesi günü partiden istifa etme kararı verdiği belirtildi.

Yoğun görüşmeler sonucunda milletvekillerinin böyle bir karara vardığı ifade edilen açıklamada, istifa nedeninin NTP Başkanı Muhammed Nasır'ın, partinin Merkez Karar Yürütme Kurulunun dün toplanacağına dair sözünü yerine getirmemesi olduğu kaydedildi.

Tunus'ta iktidarın büyük ortağı NTP'de uzun süredir iç çekişmeler yaşıyor. Parti içi krizin nedeni olarak "NTP Genel Sekreteri Muhsin Merzuk ve Cumhurbaşkanı Baci Kaid el-Sibsi'nin oğlu Hafız Kaid el-Sibsi arasındaki hakimiyet çekişmesi" gösteriliyor.

Tunus parlamentosunda 86 milletvekiline sahip NTP, birinci parti olarak hükümet kurma yetkisini elinde bulunduruyor. İstifalar NTP'yi, mecliste ikinci parti konumuna düşürecek.

İstifaların, ülkede yeni bir hükümetin kapısını aralayabileceği belirtili

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş