SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
'Tümamiral Cihat Yaycı ya istifa ya emeklilik noktasına getirildi'

'Tümamiral Cihat Yaycı ya istifa ya emeklilik noktasına getirildi'

FETÖ ile mücadelede geliştirdiği FETÖMETRE kriterleri ile simgeleşen ve Libya Anlaşması'nın arkasındaki isim olarak tanınan Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın ya istifa ya emeklilik noktasına getirildiği iddia edildi.

'Tümamiral Cihat Yaycı ya istifa ya emeklilik noktasına getirildi'
24.1.2020 13:02:10

Gazeteci Nedim Şener, Hürriyet'teki köşesinde 22 Ocak'ta yayınlanan "Ya emeklilik ya istifa" başlıklı yazısında Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın ya istifa ya emeklilik noktasına getirildiğini yazdı.

İşte o yazı:

ÖVÜLECEK İŞLER YAPMASI NEDENİYLE SORUŞTURMA AÇILDI

“Nasıl yani? Hakkında her gün haber okuyoruz, övgü dolu yazılar çıkıyor” diye soracaksınız.

Cevap işte tam bu soruda gizli. Mesele övgü dolu işler yapmasıymış, işte tam bu nedenlerden dolayı da hakkında soruşturma ve inceleme açılmış.

Cihat Yaycı'yı tanımayanlar için biraz geriye gideyim.

YAYCI'NIN FETÖMETRE ÇALIŞMASI

15 Temmuz sonrası 70 ana, 280 alt kriterden oluşan ve TSK'ya sızmış FETÖ mensuplarını ortaya çıkaran FETÖMETRE isimli çalışmayı gerçekleştirdi. Bu kriterleri görev yaptığı Deniz Kuvvetleri'nde etkili bir şekilde uyguladı.

Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları da zaman zaman FETÖMETRE'den yararlandı.

Cihat Yaycı, bu çalışmasını TSK'nın değişik birimlerinde, okullarda hatta sivil bürokraside, yargıda toplantılarla anlattı. En çok da FETÖ üyesi eski TSK mensuplarının hedefi haline geldi. Çünkü yaptığı çalışmanın ne kadar etkili olduğunu en iyi onlar biliyordu. O yüzden kendisi ve ailesi sürekli tehdit aldı, hedef gösterildi.

"MAVİ VATAN" KAVRAMININ FİKİR BABASI

Tümamiral Cihat Yaycı, en son Libya ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasının mimarı, “mavi vatan” kavramının da fikir babasıydı. Bunun için makaleler, kitaplar yazdı.

LİBYA ANLAŞMASINDAKİ ROLÜNDEN RAHATSIZ OLUNDU

Yaptıkları ve yazdıkları başta ABD'yi rahatsız etti, çünkü ABD Dışişleri Bakanlığı, Libya anlaşmasından rahatsız olduklarını açıkladı. Elbette Türkiye'nin Libya ile anlaşmasından rahatsız olan Avrupa Birliği ülkeleri, Kıbrıs Rum kesimi, Yunanistan, İsrail ve uzantıları diğerleriydi.

"CİHAT'I İSTİFAYA ZORLUYORLAR"

Ne FETÖ'cüler ne küresel güçler Cihat Yaycı'yı yıldıramadı, çalışmalarından vazgeçmedi. Ancak eski bir asker olan arkadaşı, “Cihat'ı istifaya zorluyorlar, olmazsa emekli edilmesi için zemin hazırlıyorlar. Ama bunun için önce devlet yöneticileri nezdinde itibarsızlaştırılması için uğraşıyorlar” deyince “Cihat Yaycı için atılmayan iftira kalmadı ki... ‘AKP'li', ‘yandaş', ‘muhafazakâr', ‘ulusalcı, Ergenekoncu' dahil yazılmayan şey kalmadı. Sosyal medya bunlarla dolu, başka ne olabilir ki?” diye sordum.

“Ne olacak? Basında çok yer alması, açıklamaları, yazdıkları nedeniyle savunması isteniyormuş, inceleme başlatılmış” cevabını aldım.

PEKİ BUNUN ARKASINDA KİM VAR?

“Ne... Kim?” diyecek oldum, “Orası karışık” dedi.

5e27563fc9de3d1e70a83888
Cihat Yaycı

SON ŞURA'DA TERFİ ALMAMIŞTI

Cihat Yaycı, son Yüksek Askeri Şura'da hakkı yenilerek terfi ettirilmediği halde rütbe derdinde olmadığını göstermek için ve daha fazla hizmet edebilmek amacıyla görevinde kaldı.

ÇAĞRILDIĞI KONFERANSLARA GİDEMEMİŞTİ

Evet, konferanslara ve toplantılara katılmasına hatta TBMM'de ve Cumhurbaşkanlığı'nda Libya ile ilgili toplantılara çağrılmasına rağmen bakanlık izin vermediği için katılamamıştı ama onu istifa ya da emeklilik noktasına getiren konu her ne ise umarım kapanır.

Yoksa buna en çok FETÖ başta olmak üzere Türkiye düşmanları sevinir...

ÖZKÖK'ÜN NAZARI MI DEĞDİ?

ERTUĞRUL Özkök, 22 Aralık 2019 günü köşesinde “Bana göre 2019'da yılın yirmi insanı” başlıklı yazısında Tümamiral Cihat Yaycı'ya de yer vermişti. “Libya diplomatik zaferinin arkasındaki gizli kahraman” dediği Yaycı için şu ifadeleri kullanmıştı: “Tümamiral Cihat Yaycı: 2019'un son günlerinde Türkiye bütün dünyayı şaşırtan bir diplomatik atak yaptı. Libya ile yaptığı ve herkesi şaşırtan dâhiyane deniz anlaşmasının perde arkasında gizli bir kahramanı var. Bu planın fikri mimarı işte o insan. 2009 yılından beri ısrarla ‘Libya'yla deniz anlaşması yapmamız gerekir' fikrini savunan, kitaplar yazan, konferanslar veren Yaycı'nın akademik çabası bu yıl sonuç verdi ve Türkiye bu adımı atarak, Akdeniz'de büyük diplomatik koz ve avantaj sağladı.”

Elbette Tümamiral Yaycı, Ertuğrul Özkök'ün yazdıklarını fazlasıyla hak ediyor ama yazımı yazarken aklıma geldi, “Acaba Yaycı nazara mı geldi?” diye düşünüp gülümsedim."

(Tümamiral Yaycı'nın Özkök'e verdiği röportaj için fotoğrafa tıklayınız)

1331004

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR