SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Trump ve Zarif arasında ‘davet’ tartışması!

Trump ve Zarif arasında ‘davet’ tartışması!

Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Bağdat Havaalanı yakınında öldürülmesinden sonra savaşın eşiğine gelen ABD ile İran arasında şimdi de, 'davet' tartışması yaşanıyor.

Trump ve Zarif arasında ‘davet’ tartışması!
26.1.2020 12:19:26

https---s3-ap-northeast-1.amazonaws.com-psh-ex-ftnikkei-3937bb4-images-7-2-3-5-24425327-6-eng-GB-Cropped-1579079061trump

Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin Irak'ın başkenti Bağdat Havaalanı yakınında öldürülmesinden sonra savaşın eşiğine gelen ABD ile İran arasında şimdi de, 'davet' tartışması yaşanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz günlerde Farsca attığı bir Twette, yaptırımların kaldırılması şartıyla İran'ın diyalog teklif ettiğini söylediğini reddetti. 

Yaptırımlar kaldırıldığında İran'ın diyaloga itiraz etmediğini belirten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise, ABD Başkanı Donald Trump'ı dış politikasına ve medyanın yayınladığı başlıklara ilişkin kararlarına güvenmemeye çağırdı.

Ekran Resmi 2020-01-26 12.03.24

Zarif, Alman gazetesi ‘Spiegel'e verdiği demeçte, Tahran'ın, İran Devrim Muhafızları Komutanı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin suikastından sonra bile Washington'la müzakerelere devam etmeye hazır olduğunu ifade ederken; Trump, İranlı bakanın açıklamalarını olumlu bulurken, müzakere davetini ise reddetti.

Ekran Resmi 2020-01-26 12.03.45

İranlı Bakan Zarif ise bugün attığı bir tweette, Trump'ın müzakere davetini reddetmesine yanıt olarak şunları söyledi: "Trump, Fox News ve Farsçadan gelen çevirmenlerin manşetlerine değil, dış politika ve gerçekler hakkındaki kararlara ilişkin yorumlarına güvenmelidir."

Zarif, Alman Der Spiegel gazetesinde yayınlanan açıklamasından Trump'ın haberdar olmadığını, onu gazetede çıkan açıklamasını incelemeye çağırdı.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR