DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trafikte Ramazan Bayramı önlemleri

Yaklaşan Ramazan Bayramı için İçişleri Bakanlığı'nın talimatı ile trafik önlemlerinin arttırılacağı bildirildi.

09.07.2015 15:22:27

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgede, bayram tatillerinde, karayollarında trafik yoğunluğunun ve trafik kazalarının artış gösterdiği belirtilerek, vatandaşların güven içinde seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla, ek trafik tedbirleri alındığı kaydedildi.

Genelgeye göre, görevliler etkin, duyarlı ve kesintisiz bir şekilde trafik tedbirleri uygulayacak. Ramazan Bayramı öncesi ve sonrasında şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslerin denetimlerine ağırlık verilecek.

Trafik hizmetlerinde görevli personelin izinleri Ramazan Bayramı'nda alınacak trafik tedbirlerine göre ayarlanacak. Trafikte görevli ekipler , trafik tescil birimlerinde görevli personel ile bölge ve şehiriçi trafik denetleme birimlerinin büro hizmetlerinde görevli personel ile takviye edilecek. 

Önem arz eden yol kesimlerinde veya bölge trafik şube müdürlüğü amirliklerinde olası kaza sonucu kapanan yolun, en kısa sürede trafiğe açılabilmesi amacıyla yeterli sayıda çekici ve kurtarıcı araçlar hazır bekletilecek.

Yorgun sürücülerin dinlenmesi istenecek

Genelgede, son yıllarda bayram tatillerinde meydana gelen trafik kazalarının önemli bir bölümünün hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi gibi nedenlerle meydana geldiği kaydedildi.  

Bu nedenle radarlı hız denetim ekipleri, başta otoyol ve bölünmüş karayolları olmak üzere, hız ihlallerinin ve bu ihlaller sonucu trafik kazalarının yoğunlaştığı yerlerde seyir halinde denetimlerini sürdürecek. 

Özellikle sabaha karşı uykusuzluk ve yorgunluk belirtilerinin yoğunlaştığı ve doğu istikametine gidişte güneşin de etkisiyle sürücülerin olumsuz etkilendiği 04.30-06.30 saatleri ve batı istikametinde akşam 18.00-20.00 saatleri arasında uzak yerlerden geldiği anlaşılan araç sürücülerinin denetim noktalarında kısa süreli araç dışında dinlenmeleri istenecek. 

Havadan helikopter ile izleme ve denetleme yapılacak

Trafiği kontrol etmek, hatalı davranışları görülen araç ve sürücülerini trafik denetim ekiplerine bildirmek ve gerektiğinde karayolları üzerinde ek tedbirler aldırmak üzere Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar, Ankara-Konya-Aksaray ve Ankara-Bolu-Düzce güzergahlarında havadan helikopter ile izleme ve denetleme yapılacak.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

osman doğan

AHRARUŞŞAM ESKİ LİDERİ (ARALIKTA) VE YENİ LİDERİ(DÜN) ARKA ARKAYA VURULDU, ÖLDÜLER. YENİSİNİ NE BEKLER !?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş