Timur Selçuk kimdir? Timur Selçuk neden öldü?

Timur Selçuk kimdir? Türk müziğinin önemli isimlerinden biri olan aynı zamanda yorumcu, piyanist ve besteci de olan Timur Selçuk, 74 yaşında hayatını kaybetti. Timur Selçuk’un vefatı sonrası Timur Selçuk’un kim olduğu araştırılıyor. Peki Timur Selçuk kimdir, nerelidir? Timur Selçuk albümü nedir? İŞte Timur Selçuk hayatı, biyografisi.

06.11.2020 15:07:23

Türk top müziğinin önemli isimleri arasında yer alan Timur Selçuk,  hayatını kaybetti. 1998 yılında Kültür Bakanlığınca verilen Devlet Sanatçısı unvanına da sahip olan Timur Selçuk, Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik adlı oyunların müziklerine nefes olmuştu. Timur Selçuk'un vefatı sevenlerini üzerken, Timur Selçuk çok sayıda eser imza attı.

Timur Selçuk kimdir?

Timur Selçuk, 2 Temmuz 1945 Tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Türk sanat müziğinin önemli bestecileri arasında gösterilen Münir Nurettin Selçuk ve tiyatro sanatçısı Şehime Erton'un evladıdır. Timur Selçuk, beş yaşında piyano çalmayı öğrendi. Yedi yaşında ilk konserini veren Timur Selçuk, lise eğitimini Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Belediye Konservatuarı piyano bölümüne de giden Timur Selçuk, Orhan Veli, Attila İlhan'ın, ve Nazım Hikmet'in şiirlerinden bestelediği şarkıları seslendirdi. 1976'da İstanbul Oda Orkestrası'nı ve kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi'ni kuran Timur Selçuk Ankara Sanat Tiyatrosu'nda 10 yıl çalışmış, Bilgesu Erenus'un "Nereye Payidar" oyunu için besteler yapmış, Uğur Mumcu'nun "Sakıncalı Piyadesi"nin müziklerini yapmış, ayrıca "804 İşçi", "Ferhat ile Şirin", "Şeyh Bedrettin Destanı", "Tak-Tik", "Küçük Adam Ne Oldu Sana", "Rumuz Goncagül" ve "Galilei-Galileo" adlı oyunların müziklerini yapmıştır. "Sarıpınar 1914", "Üç İstanbul", "Cahide", "Hakkari'de Bir Mevsim" gibi filmlere de fon muziği bestelemiştir.

Timur Selçuk ve Orkestrası, Yonce Plak, 1974

İspanyol Meyhanesi, Philips Plak, 1974

Timur Selçuk, Yankı Plak, 1977

Tak Tik, Maral Plak, 1979

İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde; Timur Selçuk, Maral Plak, 1979

Dünden Bugüne, Balet Plak, 1982

Timur Selçuk - 3, Balet Plak, 1986

Bir Uzay Masalı - Pop Opera, Balet Plak, 1991

25. Yıl, Balet Plak, 1992

Seçkiler, Ada Müzik, 2000

Abdülhamit Düşerken, Balet Plak, 2004

Babamın Şarkıları, Balet Plak, 2004

Bedreddin, Balet Plak, 2005

timur-selçuk-eserleri

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)