DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tespit edilen en eski cinayet 430 bin yıllık

İspanya'da yapılan bir araştırma, tespit edilen en eski cinayetin 430 bin yol önce işlenmiş olabileceğini ortaya çıkardı.

28.05.2015 13:49:47

İspanya'nın kuzeyindeki Sima de los Huesos arkeolojik kazı bölgesinde bir mağarada 28 kişiye ait 430 bin yıllık kalıntılar bulundu.

Paleontologlar tarafından yürütülen araştırma, kalıntılar arasındaki 52 parçanın bir araya getirilmesiyle yeniden oluşturulan bir kafatasındaki neredeyse aynı iki çatlağın "aynı objeyle" ve "birden fazla darbe" sonucu oluştuğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamları, bunun "öldürme" amacıyla vurulmuş bir darbenin sonucu olabileceğini söyledi.

Madrid'deki Health Carlos III Enstitüsü'nde yürütülen araştırma ekibinin başkanı Nohemi Sala, "Kafatasının ait olduğu kişinin uygulanan şiddet sonucu öldüğünü düşünüyoruz. Kafatasında neredeyse aynı yerde meydana gelen benzer iki çatlak kazara olamaz" diye konuştu.

Sala, ayrıca kafatasındaki iki derin çatlağın etrafında hiçbir iyileşme izine rastlanmadığını, bunun da kurbanın darbeyi aldıktan hemen sonra öldüğünü gösterdiğini belirtti.

Ayrıca, 28 kişiye ait kalıntıların mağaradaki derin bir kuyunun içinde dikey bir şekilde bulunması, 430 bin yıl önceki insanların cenazelerini bir araya toplama gibi sosyal bir davranış sergilemiş olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmanın sonuçları "PLOS One" dergisinde yayımlandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yılmaz

İhsan bey kusura kalmayında işkence acı çeken hep sünniler.niye rahatsız oldunuz.mezhep savaşına katkı olmak ne demek.gerçekten katkı olanlarada böyle sitemde bulundumuzmu bu aralar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş