Terör örgütü üyeliği iddiası davası

Terör örgütü üyeliği iddiası davası

07.07.2015 15:04:36
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan'ın da arasında bulunduğu 3 kişinin, "terör örgütü PKK üyesi oldukları ve örgütün propagandasını yaptıkları" iddiasıyla yargılanmalarına başlandı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Şükran Doğan ve Yasemin Öztürk ile sanık avukatları katıldı.

Sanıklardan Ali Özkan'ın raporlu olması dolayısıyla hazır bulunmadığı duruşmada savunmasını yapan Doğan, Halkların Demokratik Kongresinin (HDK) faaliyetlerine katıldıkları için haklarında dava açıldığını ifade etti.

HDK'nın, 2012'de Türkiye'deki farklı emek ve demokrasi güçlerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir yapılanma olduğunu aktaran Doğan, "Partim açısından legal olan bu oluşumun mensubu olarak çeşitli toplantı ve eylemlere katıldım. Ancak PKK lehine slogan atmadım. Terör örgütü üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum" dedi.

Yasemin Öztürk de mesleğinin gazetecilik olduğunu ve daha önce Çağdaş Gazeteciler Derneğinde yöneticilik yaptığını anlatarak, "HDK'nın kadın hakları, insan hakları, çocuk hakları, çevre gibi konularda demokratik haklardan yana bir oluşum olduğunu gördüm ve orada çalışma kararı alarak, görev üstlendim. Terör örgütü üyesi değilim. Örgüt lehine slogan atmadım" diye konuştu.

Doğan'ın avukatı İlke Işık, müvekkilinin yöneticisi olduğu EMEP'in HDK bileşenlerinden olduğunu ifade ederek, "Müvekkilim partisinin görevlendirmesiyle HDK çalışmalarına katılmıştır. Burada örgüt bağlantısı aramak zorlamadır" dedi.

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in de izlediği duruşma, sanık Özkan'ın savunmasının alınması için ertelendi.

İddianamede HDK'nın, terör örgütü PKK/KCK'nın şehir yapılanması olarak kurulduğu, sanıkların da HDK'nın eylem ve basın açıklamalarına katıldıkları ifade ediliyor ve "terör örgütü üyesi olmak ve birden fazla kez örgütün propagandasını yapmak" suçlarından 8 yıl 3'er aydan 23 yıl 9'ar aya kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)