DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8769 ₺

EURO

16,8435 ₺

ALTIN

942,56 ₺

BİST

2.372,35 ₺

Telefonlara 'gece görüşü' geliyor

'Mucize' madde grafen, cep telefonlarına yeni bir yetenek daha kazandırabilir. Telefonlara gece görüşü mü geliyor?

7 Yıl Önce
2015-11-21 01:05:44

Hürriyet'te yer alan habere göre: Termal görüntüleme cihazları, kurtarma takımlarına ve polislere büyük kolaylıklar sağlayabiliyor. Ancak bu konuda en iyi cihazlar, ağır ve pahalı olan kriyojenik soğutmaya ihtiyaç duyuyor. Ancak yeni araştırmalara göre grafen, bu sorunu da çözebilir.

Çelikten yüz kat daha sağlam olan grafen, Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacılarına göre kızılötesi sensörlerini telefonlara ilave etmeye izin verebilir. Araştırmanın başındaki isimlerden Tomas Palacios'a göre MIT'in ürettiği sensörler, "her cep telefonu ve laptop'a entegre edilebilecek kadar" küçükler.

KIZILÖTESİ ALGILAMA YETENEKLERİ EN İYİ OLAN MADDELERDEN

Grafen, kızılötesi algılama yetenekleri en iyi olan maddelerden bir tanesi. Bunu bilen araştırmacılar, maddeyi kullanarak mikroskobik bir sensör geliştirdiler. Dahası grafen, sinyalleri taşımak üzere ve yongayı hava boşluğunda tutmak üzere kullanıldı. Böylece diğer cihazlarda ihtiyaç duyulan harici soğutmaya gerek kalmadı.

Yukarıda gördüğünüz gibi sensör, insan elinin şeklini algılayabildi. İlk deneme için gelecek vadeden bu sonuçlar, zaman içinde daha da geliştirilecek, böylece sensör günlük kullandığımız cihazlarda yer alabilecek. Örneğin otomobilin ön camına eklenen bir sensör sayesinde sürücünün görüşü engellenmeden gece görüşü sağlanabilecek.

Grafenle ilgili etkileyici vaatler duysak da, onu gerçek anlamda kullanacağımız ürünlerin ortaya çıkmasını hala bekliyoruz.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş