DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TBMM Başkanı Çiçek Japonya'da

TBMM Başkanı Çiçek Japonya'da

7 Yıl Önce
2015-06-03 14:06:59
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, temaslarda bulunmak üzere geldiği Japonya'da, Ertuğrul fırkateyninin batmasının 125'inci yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenine katıldı.

Ülkenin güneydoğusunda bulunan Vakayama bölgesinin Kuşimoto kentinde düzenlenen törene katılan Çiçek, burada yaptığı konuşmada Türk-Japon dostluğuna işaret etti.

TBMM Başkanı Çiçek, 125 yıl önce Kuşimoto'da batan Ertuğrul fırkateyninde şehit olan denizcilerin sarsılmaz Türk-Japon dostluğuna vesile olduklarını vurgulayarak, "Japon dostlarımızın, Türk denizcilerimize gösterdikleri yardımseverlik ve konukperverliği unutmayacak ve yeni nesillere aktaracağız" diye konuştu.

Yaşanan facia sonucu tohumları atılan dostluğun geldiği noktadan duyduğu memnuniyetini dile getiren Çiçek, "Şehitlerimizin adeta ikinci vatanı olarak yattıkları Japon topraklarındaki şehitlikte adeta türbedarlık görevi yapan Kuşimoto halkına en derin şükranlarımı sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Çiçek, iki ülke arasındaki dostluğu her zaman daha ilerilere taşımayı hedeflediklerini söyleyerek, "Şehitlerimizin, Japonya'daki varlığının halklarımız arasındaki dostluğun ilelebet bekçisi olmasını umuyorum" dedi.

Japonya Prensesi Akiko Jouo da konuşmasında Ertuğrul fırkateyni ile başlayan ve İran-Irak Savaşı sırasında kendi halkından önce Japonları Tahran'dan tahliye eden Türklerle olan dostluk bağlarına dikkati çekerek, babası Prens Tomohito'nun "Türkler, ne temiz ve ne vefalı bir millettir" sözünden alıntı yaptı.

Akiko, "Türk-Japon ilişkilerinin ilerlere taşınmasında büyük çaba harcayan babamın, bu iki ülke arasındaki dostluğu koruma görevini bana emanet ettiğini hissediyorum" diye konuştu.

Etkinliklere Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Namık Alper, çok sayıda Türk ve Japon yetkili ile yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

Törenin sonunda Çiçek, Akiko ve diğer yetkililer sırayla temsili abideye çiçek bıraktı. Son olarak yaşlı ve çocuklardan oluşan Japon grup, "Ertuğrul Fırkateyni" adlı Japonca şarkıyı söyledi.

- Tören, Ertuğrul fırkateyni şehitleri için dua ile açıldı

Kuşimoto Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma etkinliği öncesi Tokyo Camisi İmamı Muhammed Raşit Alas, Kur'an-ı Kerim okudu ve şehitlerin ruhuna dua etti. Tören boyunca Türkiye'den gelen mehter takımı da sahnede hazır bulundu.

Ertuğrul fırkateynini anma adına Türkiye'den yola çıkarak yaklaşık 2 aylık tarihi yolculuk sonrası Kuşimoto açıklarına demir atan TCG Gediz fırkateyninde yapılması planlanan anma töreni, bölgedeki şiddetli fırtına ve yağış sebebiyle iptal edilerek, kapalı salona alındı.

Törenin ardından TBMM Başkanı Çiçek, Japonya Prensesi Akiko ve diğer yetkililer, Ertuğrul fırkateyninin anısına yapılan maket geminin açılışını yaptı.

Cemil Çiçek, yarın Kuşimoto'daki temaslarını tamamlayarak başkent Tokyo'ya geçecek.

Ertuğrul firkateyni, 15 Eylül 1890'da geri dönmek için Yokohama Limanı'ndan ayrılmış, tayfun sebebiyle 16 Eylül 1890'da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batmıştı. Kazada 531 Türk denizci şehit olmuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

özen

bence gülü ingiltere kralliği siyasete sokuyor çünkü gül ingiteredeki bankanın birinden kredi kullandı bu krediyi parti kurmak için kraliçe verdi rıfat hisarciklıoğluda bu işin içinde abdullah gül kraliçenin emrinde gül malesef yanlış yapıyor

Görüş Bildir Bizimle Paylaş