DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tarihi konaktaki tuz odası ilgi görüyor

Kütahya'da tarihi konakta hizmete giren tuz odası, hastaların ilgisini görüyor.

5 Yıl Önce
2017-07-28 16:46:31


Fuatpaşa Mahallesi Dispanser Yokuşu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren 'Ülkemiz Değerlerini Tanıtma Kültür ve Sanatımızı Geliştirme Derneği' bünyesinde kurulan ve Çankırı'dan getirilen tuzlarla kaplanan konak içindeki oda hizmet vermeye başladı.

Dernek Başkanı Abdurrahman Yıldız, tuz odası tedavisinin 19. yüzyıldan bu yana özellikle Avrupa'da bilindiğini söyledi. Tuzun halk arasında zararlı olarak bilindiğini, ancak tuz odalarının birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Yıldız, "Tamamen doğal olan tuzun, astım, bronşit, egzema, sedef, kronik kulak burun boğaz hastalıkları ile uykusuzluk ve stres gibi sorunların tedavisine iyi geldiği biliniyor. Tuz odası terapisinin sağlık açısından hiçbir zararı yoktur. Tansiyon hastalarına birebir faydalıdır. Saman nezlesi gribal rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir" dedi.

Yıldız, tedavide günlük 45 dakikalık seanslarla 4 günde belirli bir netice elde edildiğini dile getirdi. Abdurrahman Yıldız, 150 yıllık olduğunu tahmin edilen tarihi konakta henüz yeni olmasına rağmen tuz odası terapisine katılmak için bir çok kişinin geldiğini, yoğunluğun her geçen gün daha da artmasını beklediklerini ve tuz odasına gelenler ise kısa sürede şifa bulduklarını kaydettiler.

Tuz odasına tedavi amacı ile gelen astım hastası Kaan Yıldız "Buraya geldim günden bugüne hastalığımda gözle görülür bir iyilerme oldu hatta hastalığımın geçtiğini söyleye bilirim" dedi.

Serdar Ar ise ciğerlerinden gelen bir rahatsızlık nedeni ile yüzünde çıkan sivilciler için geldiğini söyledi. Ar, "Buraya ilk geldiğim günden buyana ciğerlerimde iyileşme oldu ve yüzümde çıkan sivilcelerde gitti. Astım ve sivilce rahatsızlığı olan hastara buraya gelip tedavi olmalarını öneriyorum" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş