Taliban ve ABD'den karşılıklı açıklamalar

Trump'ın Taliban ile barış görüşmelerine durdurması üzerine örgüt 'Bu daha fazla Amerikalının hayatına mâl olacak' derken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, örgüte seslenerek 'Sınırı aştınız' dedi.

2019-09-09 08:22:16

ABD Başkanı Trump, bir ABD askerinin de öldüğü Kabil'deki son saldırıdan dolayı Taliban'la devam eden barış görüşmelerini durdurdu. Trump, kararını dün duyururken, ayrıca Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve bazı Taliban liderleri ile Camp David'de (dün-8 Eylül 2019) yapılması planlanan gizli görüşmelerin de iptal edildiğini kaydetti.

TALiBAN: KARAR, DAHA FAZLA AMERİKALININ CANINA MAL OLACAK

Taliban, ABD Başkanı Donald Trump'ın barış sürecini sonlandırdığını duyurması üzerine "Amerikalılar herkesten çok daha fazla acı çekecek. Bu daha fazla Amerikalının hayatına mâl olacak" şeklinde karşılık verdi.

ABD DE SALDIRILAR DÜZENLİYOR

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, Trump'ın kararının ardından yaptığı açıklamada bu kararı eleştirdi ve Amerikan güçlerinin de Afganistan'da saldırılar düzenlediğini kaydetti.

Mücahid, “Bu daha fazla Amerikan kayıplarıyla sonuçlanacak. İnandırıcılığı etkilenecek, barış karşıtı duruşu dünyada görülecek, hayatlar yitirilecek” dedi.

2575009
Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid

POMPEO'DAN TALiBAN'A: SINIRI AŞTINIZ

Amerikan medyasına konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Taliban ile müzakereleri askıya alma" kararının arkasında olduklarını söyledi.

Taliban'ın 1 Amerikan askerinin ve 10'dan fazla sivilin ölümüne neden olan son saldırıyı düzenleyerek "sınırı aştığını" savundu.

indir_8
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo

Pompeo, Taliban'ın düzenlediği saldırılarla elindeki pazarlık gücünü hiçbir şekilde artıramayacağına dikkati çekerek, "Terörü müzakere pozisyonlarını güçlendirmek için kullanmaya çalıştılar. Taliban sınırı aştı. Umarım aklıselim galip gelir, gerisi Taliban'a kalmış." şeklinde konuştu.

Müzakerelerin yeniden devamına ilişkin sürecin Taliban'ın bundan sonraki adımlarına bağlı olduğunun altını çizen Pompeo, süreci yakından takip edeceklerini belirtti.

ÖRGÜT VAADİNİ YERİNE GETİRMİYOR

Pompeo ayrıca Taliban'la varılan uzlaşmanın maddelerinden birinin, Taliban'ın El Kaide olan bağını tamamen koparması olduğunu ancak örgütün bu vaadini yerine getirmediğini ifade etti.

9. BARIŞ GÖRÜŞMESİ YAPILMIŞ, İMZAlANMAK ÜZERE TASLAK Bİr ANLAŞMA METNİ HAZIRLANMIŞTI

Geçen hafta 9'uncu barış görüşmesini tamamlayan ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, anlaşma metnini Cumhurbaşkanı Eşref Gani ile paylaşmıştı.

Öte yandan Halilzad, Kabil'de özel bir televizyon kanalına verdiği demeçte, Taliban ile aylar süren görüşmelerin ardından bir taslak anlaşmaya varıldığını, ABD'nin ülkedeki 5 üssünü 135 gün içinde kapatarak 5 bin askerini çekeceğini açıklamıştı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de geçen hafta diplomatik misyonların bulunduğu semt yakınında bomba yüklü minibüsle düzenlenen saldırıda, NATO bünyesinde görevli 2 asker de dahil en az 10 kişinin öldüğü bildirilmişti.

YORUMLAR (0)