Talal Silo kimdir?

Talal Silo kimdir?

Suriyeli Türkmen subay Talal Silo kimdir? İşte Talal Silo biyografisi...

Talal Silo, 1965 yılında Kuzey Halep'te bulunan Er-Rai (Çobanbey) köyünde doğdu. Silo, Suriye Türkmenlerindendir. 1985 yılında Suriye Hava Kuvvetler okulunda eğitimine başlayan Silo, 1987'de Teğmen olarak mezun oldu.

2004 yılında Yüzbaşı iken tutuklanarak Saydenaya cezaevinde iki sene geçiren Silo, ‘siyasi nedenlerden dolayı' ordudan uzaklaştırıldı.

Suriye'deki gösteriler başladıktan iki sene sonra, 2013 yılında Er-Rai (Çobanbey) köyünde kurulan Selçuklar Tugayı kurucu başkanlığını yapan Silo, bu sürecin sonunda Albay rütbesini kullanmaya başladı. Ağustos 2015'te Afrin'de bulunan YPG ile iletişime geçtikten sonra PKK'nın Suriye yapılanması olan PYD'nin silahlı yapılanması YPG kontrolündeki bölgede Ceyş'üs-Süvvar grubuna katıldı.

SDG'NİN RESMİ SÖZCÜSÜ OLDU

Ekim 2015'te Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) kurulması ile SDG'nin resmi sözcüsü olarak atandı. YPG öncülüğündeki SDG'nin gerçekleştirdiği bir çok operasyonunun basın açıklamasını yaptı. 

15 Kasım 2017 tarihinde SDG'den ayırılarak Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki bir bölgeye geçen Talal Silo, Türk Milli İstihbarat Teşkilatınca sorgulandı. Silo, IŞİD-PYD-ABD ilişkileri bağlamında Anadolu Ajansı'na dikkat çekici açıklamalar yapmıştır.