DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7927 ₺

EURO

16,8647 ₺

ALTIN

939,87 ₺

BİST

2.380,90 ₺

Suudi Arabistan ve Katar'dan, İsrail'e kınama

Suudi Arabistan ve Katar'ın, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini yeniden kınadı.

7 Yıl Önce
2015-10-20 03:15:08

Ajansların haberine göre; Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Adil bin Zeyd et-Tureyfi, Kral Selman bin Abdulaziz'in başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu oturumunun ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Suudi Arabistan, Yahudi yerleşimcilerin Filistinliler aleyhinde işlediği vahşice suçları ve İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini bir kez daha kınıyor" ifadesini kullandı.

Tureyfi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve konuyla ilgili uluslararası kuruluşlar başta olmak üzere uluslararası toplumu, Filistin halkını korumak ve onlara yönelik işlenen suçları engellemek için çaba sarf etmeye çağırdı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ise Yahudi yerleşimcilerin dün sabah Mescid-i Aksa'ya saldırısı gibi İsrail tarafından tekrarlanan saldırılar kınanarak, uluslararası toplumdan sorumluluğunu yerine getirmesi, Filistin halkı ile başta Mescid-i Aksa olmak üzere Müslümanlar ve semavi dinlerin nezdinde kutsal sayılan değerlere sahip çıkması istendi. 

Açıklamada ayrıca, bölgede istikrarsızlığa neden olan ve gerginliği artıran bu tür provokatif eylemlerin Katar tarafından hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu kaydedildi. 

Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de bir süredir Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınları ve Yahudilerin ihlallerine tepki gösteren Filistinliler ile İsrail askerleri arasında yaşanan olaylara sahne oluyor. Son olarak Kudüs'te 64 Yahudi yerleşimci, pazar sabahı, İsrail polisi koruması altında Mescid-i Aksa'nın avlusuna girmişti. 

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş