DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suudi Arabistan'dan Bağdat hamlesi

Suudi Arabistan uzun yıllar sonra Samir Bin Sebhan'ı Bağdat'a büyükelçi olarak atadığı belirtildi.

7 Yıl Önce
2015-06-02 17:11:37

AA muhabirine konuşan Irak Parlamento Dış İlişkiler Komitesi üyesi Abbas el-Beyati,Suudi Arabistan'ın Bağdat'a yeni büyükelçi ataması kararının iki ülke ilişkileri açısından olumlu sinyaller verdiğini dile getirdi.

"Bu olumlu adımı diğer somut adımların da takip etmesini istiyoruz" diyen Beyati, iki ülke arasındaki terörle mücadelede işbirliğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Körfez ülkelerinden Irak'a yönelik olumlu sinyallerin verildiğini söyleyen Beyati, IŞİD'in tüm körfez için risk ve tehdit oluşturduğunu savunarak, "Birçok ülke Irak'taki hükümetin iradesini ve ulusal uzlaşı çabasını görmeye başladı. Katar Dışişleri Bakanı Halit Bin Muhammed el-Atiyye'nin Irak'ı ziyaret etmesi Körfez ülkeleriyle ülkemiz arasındaki yeni açılım politikalarının etkisi olduğuna işaret ediyor" dedi.

Bölgesel konulara çözüm için Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve Irak'tan oluşan yeni bir "Bölgesel Şemsiye Oluşumu" kurulması çağrısı yapan Beyati, "Bu ülkelerin oluşturacağı şemsiye oluşumunda terörle mücadele gibi birçok konuda işbirliği adımları atılabilir ve var olan kronik sorunlara çözüm üretilebilir" şeklinde konuştu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş