DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriyeli çocukların hayat hikayesi beyaz perdede

Bosnalı yönetmen Aida Begiç, Türkiye’deki Suriyeli yetim çocukların hayatını beyaz perdeye aktardı.

4 Yıl Önce
2017-10-09 08:52:22

Yapımcılığını Beşir Derneği ve Film House'un, yönetmenliğini ve senaristliğini ise Cannes Film Festivali ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begiç'in üstlendiği “Bırakma Beni” filminin çekimleri tamamladı. Suriye'deki iç çatışmalar sonucu ortaya çıkan mülteci krizinden esinlenerek yazılan ve yetim kalan Suriyeli bir grup çocuğun hikâyesinin konu edildiği film, 21 Ekim'de gerçekleştirilecek Uluslararası Antalya Film Festivali'nde ilk kez izleyici ile buluşacak.

''FARKLI DUYGULAR HİSSEDECEKLER''

Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları çok iyi anladığını söyleyen yönetmen Aida Begiç, filmi de bu duygularla yazdığını söyledi. “Bırakma Beni” filminin diğer filmlerden farklı olduğunun altını çizen Begiç şöyle konuştu:

“Bu film diğer filmlerimden farklı olarak çocukların dünyası üzerine kurulu. Sadece onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bu nedenle film sadece dram değil, her durumda umut ve sevginin de çocuklar tarafından nasıl yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkati çekmek istediğimiz bir konu da, filmde izlediğiniz tüm hikâyelerin, çocukların hayatlarından gerçek kesitler içerdiği. Mültecilere karşı önyargılı olanların bu film ile farklı duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en önemli amaç olacak” 

kon

FİLMDEKİ ÇOCUKLAR MÜLTECİ KAMPINDAN SEÇİLDİ

2 senelik hazırlığın ardından bu sene başında 13 ülkeden gelen özel ekiplerle çekimlerine başlanan filmde 100'den fazla kişi görev aldı.

Savaş mağduru 350'den fazla yetim çocuğun motivasyonlarını artırmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale'de gerçekleşen atölye çalışmaları ile başlayan proje, bir film projesi ile taçlandırıldı. Film, İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerin, anlatırken, başrol oyuncuları dahil filmde rol alan tüm çocuklar mülteci kamplarından seçildi.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş