DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Suriye'deki iç savaş

Suriye'deki iç savaş

7 Yıl Önce
2015-06-01 20:32:48
Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, "DAEŞ, Suriye'deki en büyük silah depolarının bulunduğu Tedmur kentini ele geçirdikten sonra Humus'ta rejimden doğan boşluğu doldurdu" dedi.

"Suriye'nin vahşi teröristlerin eline düştüğünü" ifade eden Hoca, bugün düzenlediği basın toplantısında ülkede yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hoca, söz konusu durum karşısında sessiz kalmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, "Suriye vahşi teröristlerin eline düştü. Bu durum karşısında sessiz kalmak Suriye'yi, en çirkin terör güçlerinin yuvası haline gelecek şekilde tamamıyla teslim etmek anlamına gelir" diye konuştu.

DAEŞ'in mayıs ayında Tedmur kentini ele geçirmesi hakkında Hoca, "DAEŞ, Suriye'deki en büyük silah depolarının bulunduğu Tedmur kentini ele geçirdikten sonra Humus'ta rejimden doğan boşluğu doldurdu. Kalamun'daki ve güney bölgelerindeki Hizbullah teröristleriyle koordinasyon sağladı" şeklinde konuştu.

Hoca, muhaliflerin ilerleme kaydettiği ve rejime stratejik zayiat verdirdikleri her bölgede DAEŞ saldırılarının yaşandığını vurgulayarak, "Gözler, İdlib ve Eriha'da yaşanan zaferlerde olduğu gibi hayal olmaktan çıkıp, rejimin kirli elinden tam olarak kurtarılmasına çevrilmişken, DAEŞ son olarak ülkenin ticari başkenti Halep'te hezimete uğrayan rejimi kurtarmak için geldi" ifadesini kullandı.

-"Rejim varil bombalı saldırılar düzenliyor"

Muhalifler zafer kazandıkça rejimin vahşiliğinin giderek arttığına dikkat çeken Hoca şunları kaydetti:

"Rejim varil bombalı saldırılar düzenleyerek, bir sabah aynı anda 100 sivili öldürebiliyor. Dünya, hareketsiz, sakin bir şekilde beklerken Suriyeliler, her gün sevdiklerini kaybediyor."

Hoca, Suriye rejiminin, varil bombalı saldırılarının yüzde 63'ünün yalnızca Halep'te meydana geldiğini hatırlatarak, kente patlayıcılarla dolu binlerce varil bombası atıldığını, ancak buna rağmen her gün Suriye semalarında dolaşan ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bu duruma kayıtsız kaldığını aktardı.

Komşu ülkelere de Suriye konusunda iş birliği çağrısında bulunan Hoca, "Uluslararası toplumun zayıflığı karşısında, komşu ülke Suriye'yi en çirkin terör yuvasına dönüşmekten kurtarmak için tek yumruk olmalıyız" dedi.

- "Tampon bölge inşa edilmeli"

Suriyeliler için "tampon bölge" talebinde de bulunan Hoca, "Halihazırda Halep'te olduğu gibi, rejim uçaklarının DAEŞ uçaklarına dönüşmemesi için Suriyelilere tampon bölge inşa edilmeli" diye konuştu.

Hoca, Suriye halkına destek olunması gerektiğine işaret ederek, "Rejim ve İran militanları ile başlayan DAEŞ'le biten çok yönlü terörle mücadelede Suriye halkını, yalnız bırakmanın ne makul ne de kabul edilebilir bir yanı var" şeklinde konuştu.

Rejime karşı mücadele eden tüm muhalif grupları da daha fazla birlik olmaya çağıran Hoca, muhaliflerin, Kalamun ve Halep cephelerine ellerinden geldiği ölçüde destek vermelerini istedi.

- "Suriye rejimi ve DAEŞ ortak hareket ediyor"

Öte yandan Suriye Geçici Hükümeti Savunma Bakanı Selim İdris ise DAEŞ ve Suriye rejiminin birlikte hareket ettiğine dair ellerinde sağlam deliller olduğunu belirterek, "DAEŞ'in üst düzey saflarında bulunan 180'den fazla kişi Suriye rejiminin hesabına çalışıyor. DAEŞ'in son hamlesi, muhaliflerin İdlib'te kazandığı büyük zafere cevap olarak geldi" diye konuştu.

Koalisyon güçlerinin DAEŞ'e yönelik hedefleri bombalamasındaki çifte standardı garipsediğini aktaran İdris, "DAEŞ'in hiçbir tehlike teşkil etmediği bölgeler sürekli bombalanıyor. Buna rağmen DAEŞ'in ilerlediği bölgelere ise gereken önem verilmiyor" ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş