Suriye'de yeni iddia: PKK'nın elinde kimyasal silah var!

Suriye’de 2012 yılına kadar Kimyasal Silahlar Daire Başkanlığını yürüten General Zahir Sakid, Esed rejimi tarafından PKK'ya hardal gazı verildiğini söyledi.

16.11.2017 09:02:27

Yeni Şafak'ın haberine göre 2012 yılı öncesi Suriye ordusunda Kimyasal Silahlar Daire Başkanlığı görevini yürüten Zahir Sakid, PKK'nın 31 Ağustos 2015 günü Esed rejimiyle kimyasal silah anlaşması yaptığını söyledi.

ESED, PKK'YA HARDAL GAZI VERDİ

Sakid, Esed rejiminin anlaşma sonrası PKK'ya önemli oranda ‘hardal gazı' verdiğini kaydetti. İç savaş sonrası Esed ordusundan ayrılan General Sakid'e göre, ucuna hardal gazı kapsülü monte edilmiş 100 adet füze şu anda PKK/PYD'nin elinde.

İşte Sakid'in açıklamaları:

TÜRKİYE'YE KARŞI KULLANACAKLAR

“Esed ve PKK arasında Şam'da yapılan kimyasal anlaşmasında ilk madde ‘bu başlıkların Türkiye'ye karşı kullanılması' oldu. En son teslimat ise Deyrizor'da gerçekleşti."

ABD DE BİLİYOR

"Örgütün elinde bulunan kimyasal mühimmat konusunda ABD'nin de bilgisi var. PKK'ya hardal gazı veren rejimin amaçlarından biri, zaten kabarık durumdaki kimyasal suç dosyasına yeni ortaklar bulma isteğidir."

BM KİMYASAL KULLANILDIĞINI TESPİT ETMİŞTİ

"Çünkü Birleşmiş Milletler'in elinde Suriye ordusu tarafından kimyasal silah kullanıldığına dair 32 dosya bulunuyor.”

ESED IŞİD'E DE KİMYASAL VERDİLER

“Esed'in kimyasal mühimmat verdiği örgüt sadece PKK değil. Rejim, Hama ve Humus'ta IŞİD'e de kimyasal hammadde verdi. IŞİD, bu kimyasallardan önemli bir kısmını Mare-Bab cephesinde kullandı. Oysa aynı IŞİD, PKK ile onca sözde savaşına rağmen bu cephelerde tek bir kimyasal saldırı gerçekleştirmedi. Aynı örgüt, Fırat Kalkanı Harekâtı sırasında TSK ve ÖSO'ya defalarca kimyasal silahlı saldırı düzenledi. Zaten rejim de bunu istiyordu.”

YORUMLAR (0)