DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9280 ₺

EURO

16,8649 ₺

ALTIN

945,05 ₺

BİST

2.388,42 ₺

'Suriye'de Pentagon ve CIA çarpışıyor'

The New York Times Gazetesi Türkler'in yardımı ile Cerablus'u IŞİD'den geri alan Özgür Suriye Ordusu'nun üstü kapalı olarak CIA tarafından desteklendiğini, YPG'nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG)olarak bilinen oluşumun ise Pentagon tarafından destelendiğini yazdı...

6 Yıl Önce
2016-08-29 16:09:39

TİMETURK | HABER MERKEZİ
PINAR HİLAL BALTA

Gazetede Anne Barnard imzasıyla yayımlanan makalede, Cerablus'u IŞİD'in elinden alan ve batıya El Bab ve Mare'ye doğru yönelen Özgür Suriye Ordusu'nun bu rotada Pentagon'un finansal olarak da açıktan desteklediği DSG ile çarpışmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Barnard, bu şekilde aslında savaşan tarafların iki farklı ABD kurumu olduğunun altını çizdi.

ABD'nin (PYD'yi kast ederek) Kürt militanlara yaptığı desteği Suriyeli muhaliflere ve Türkiye'ye yaptığı destekle dengelediğini yazan Barnard, ABD'nin Kürt militanlara son gelişmelerin ışığında yaptığı 'Fırat'ın doğusuna çekilmeleri gerektiği' uyarısının da bu dengeleme politikasının bir parçası olduğunu belirtildi.

ABD'nin henüz çatışmalar devam ederken izleyeceği yolun kesin olmadığını savunan Barnard, Pentagon Basın Sözcüsü Peter Cook'un 'Cerablus'taki çatışmaları "kabul edilemez" bulduğu ve bölgedeki gruplara krizi çözmeleri için gereken adımları atmaları gerektiğini' söylediği açıklamasına da yazısında yer verdi.

Barnard, Cerablus'un ardından gelecek olan yeni çatışmaların ABD destekli kuvvetlerin ilk çatışması olmayacağını ancak en önemlisi olabileceğini belirtti. Bu gelişmeler yaşanırken, Türkiye'nin son zamanlarda yakınlaştığı Rusya ile ABD'nin, Suriye'deki iç savaşı bitirmek için aradığı ortak yolun da zamansal olarak uzayacağına dikkat çekti. .

YORUMLAR (2)

muhammet tezcan

ABD bu topraklarda rezil oldu ve her geçen gün de etkisini yitiriyor.bu söyledikleri yerle bir olan itibarlarını kurtarma adına saçmalamaktan ibaret! bunları bilen biliyor.

Mete Kuşatan

Cumhuriyet ilânının 100. yıl dönümüne yedi yıl kala Türkiye’de olup bitenin CIA ile FBI arasında cereyan eden sidik yarışından başka bir şey olmadığını söyleyen benim.İsmet Özel

Görüş Bildir Bizimle Paylaş