Süleyman Soylu'dan görevden alınan HDP'li Başkanlara ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları'nın görevden uzaklaştırılmasına ilişkin açıklama yaptı.

2019-08-20 10:44:53

İçişleri Bakanlığı, haklarında terör suçlarından soruşturma bulunan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları'nı görevden uzaklaştırdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sabah konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, şunları söyledi:

"Hukukun ve demokrasinin en temel görevi, milletin verdiği temiz oyları teröre istismar ettirmemektir. Terörle demokrasi arasına bir meşru kanal açmaya çalışanlar sorumsuzluk işlemektedirler. Demokrasiyi ve seçilmişliği terörün muafiyet alanına sokmak isteyenler, elbette ki büyük bir hata işlemektedir. Bizim teröre müsamaha göstermemizi bekleyenler yanılır. Terörü ve terörizmi özellikle halkın helal oylarıyla belediyelerde merkez haline getirmeye çalışanlara da devletin, kuralların, hukukun ve Anayasa'nın sessiz kalmasını beklemek son derece yanlıştır. Türkiye, belediyeler üzerinden özellikle terörün merkezi haline getirilmeye çalışıldı. Buna kurallar, anayasa, belediye kanunları bir cevap verdi, 'Bir daha bunu tekrarlamayın' dedi. Fakat hem demokrasiye hem hukuka halel getirmek isteyenler, kelimenin tam anlamıyla devlete kafa tutmaktadırlar, demokrasimizi istismar etmektedirler, milletin helal oylarına leke sürmektedirler."

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanlığı, dün duyurulan görevden almaların ardından haklarında kovuşturma ve soruşturma açılan belediye başkanlarıyla ilgili madde madde açıklama yayınlamıştı.

(Ayrıntılar için fotoğrafa tıklayınız)

1173086

 

YORUMLAR (0)