DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sudanlı gazeteciler greve gitti

Sudan'da bazı gazetelerin gerekçe olmadan toplatılması üzerine gazeteciler bir günlük greve gitti

28.05.2015 08:50:11

Sudanlı gazeteciler, 10 gazetenin toplatılmasını protesto için greve gitti.

Sudan Gazeteciler Sendikası'na paralel bir oluşum olan Sudanlı Gazeteciler Ağı'nın çağrısıyla başlatılan bir günlük greve onlarca gazeteci katıldı.

Sudanlı Gazeteciler Ağı yetkilisi Halid Ahmed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üyelerinin yüzde 60'ına tekabül eden yaklaşık 400 gazetecinin greve katıldığını söyledi.

Ülkedeki siyasi gazetelerden resmi olarak greve destek açıklaması gelmediğini ifade eden Ahmed, çoğunun sahibinin iktidar partisine yakın isimler olduğunu, diğerlerinin ise uygulanabilecek cezalardan korktuğunu belirtti.

"Bu nedenle kurumlara değil, gazetecilerin kişisel girişimlerine güveniyoruz" diyen Ahmed, Sudanlı Gazeteciler Ağı'nın greve katılımla ilgili son değerlendirmesine binaen sonraki adımlarını belirleyeceklerini ifade etti.

El-Yevm et-Tali gazetesi çalışanlarından Behram Abdulmunim, greve katıldığını ancak emniyet güçlerinin "ağızlarını kapatma" çabalarını engellemede etkili bir güç olacağını düşünmediğini dile getirdi.

Abdulmunim, "Rejim yanlısı kurumlarının haklarında kanuni işlem başlatmasından korkan çoğu gazeteci grev yapamıyor" diye konuştu. 

Sudan'da 10 gazetenin 2 gün önce "gerekçe gösterilmeden" matbaadan toplatıldığı ve gazetelerden 4'ünün basımının bir süreliğine durdurulduğu belirtilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

heyhat

İşin aslı şu. Teravih ferdi kılınması gereken bir ibadet ama 2.halife kafasına göre sünnet namazı farzmis gibi cemaatle kıldırmayaya karar vermiş ve sonra gelenlerde bu işi devam ettirmiş. Yani millet yanlışta yarışıyor boşuna kendilerini yoruyorlar.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş