SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Stoltenberg'den Rusya'ya ''INF'' tehdidi

Stoltenberg'den Rusya'ya ''INF'' tehdidi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’nin çekildiği INF anlaşmasının yürürlükten kaldırılması halinde siyasi ve askeri önlemler alınacağını söyledi.

Stoltenberg'den Rusya'ya ''INF'' tehdidi
26.6.2019 21:42:10

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD'nin tek taraflı olarak çekildiği ve Rusya'nın askıya almayı planladığı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın (INF) yürürlükten kaldırılması halinde İttifak'ın caydırıcılık potansiyelini artırmak için siyasi ve askeri önlemler alacağını söyledi.

NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın çalışma oturumunu açan Stoltenberg, yaptığı konuşmada Rusya'yı bir kez daha tehdit etti.

Stoltenberg, "Rusya'nın uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde İttifak'ın caydırıcılık ve savunma potansiyelinin verimliliğini korumaya yönelik bir dizi siyasi ve askeri önlem üzerinde mutabakat sağlayacağız" dedi.

Stoltenberg, Rusya'nın INF'yi uygulamaya geri dönmemesi halinde NATO'nun önlem alması gerekeceğini belirtmişti. Stoltenberg, "Rusya'nın anlaşmayı kurtarmak için 5 haftası kaldı. Eğer Rusya yükümlülüklerini yerine getirmezse, savunma amaçlı, ölçülü ve koordineli önlemler alacağız" demişti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, Moskova'nın INF'yi askıya alması sonrası NATO'nun atacağı adımlara karşı hazırlıklı olduklarını ve bunlara askeri yanıt vermek zorunda kalabileceklerini söylemişti.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR