SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Srebrenitsa için çağrı: BM askerleri ve soykırıma göz yuman yetkililer yargılansın

Srebrenitsa için çağrı: BM askerleri ve soykırıma göz yuman yetkililer yargılansın

Türkiye Çerkes Forumu Genel Başkanı Muammer Akgül, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Srebrenitsa'yı korumakla görevlendirilen Hollanda ordusuna bağlı askerler başta olmak üzere, soykırıma göz yuman ve aracılık eden tüm yetkililerin katliamın sorumlusu olarak yargılanmasını talep ettiklerini belirtti.

Srebrenitsa için çağrı: BM askerleri ve soykırıma göz yuman yetkililer yargılansın
11.7.2019 09:47:10

Türkiye Çerkes Forumu Genel Başkanı Muammer Akgül, yaptığı yazılı açıklamada, Bosna savaşının yaşandığı yıllarda BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa'nın, 11 Temmuz 1995'te Ratko Mladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildiğini hatırlatarak, işgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnakların Sırplara teslim edildiğini bildirdi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklardan 8 bin 372'sinin götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda ve depolarda hunharca katledildiğini aktaran Akgül, katledilen insanların cenazelerinin ise toplu mezarlara gömüldüğüne işaret etti.

Akgül, şunları kaydetti:

"Avrupa'da, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kabul edilen Srebrenitsa'da 24 yıl önce yaşanan soykırımı bir kez daha kınıyoruz. BM tarafından Srebrenitsa'yı korumakla görevlendirilen Hollanda ordusuna bağlı BM askerleri başta olmak üzere, soykırıma göz yuman, aracılık eden tüm yetkililerin katliamın sorumlusu olarak yargılanmasını talep ediyoruz. BM'yi, Ratko Mladiç'in suç ortağı olarak gördüğümüzü tüm dünyaya deklare ediyoruz."

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR