DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Soma'daki maden faciası davası

Soma'daki maden faciası davası

7 Yıl Önce
2015-08-27 14:18:07
Soma'daki maden faciasına ilişkin 8'i tutuklu 46 sanığın yargılandığı davada, kazadan yaralı kurtulan mağdurların dinlenmesine devam ediliyor.

Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın 18'inci oturumunda dinlenen Ceyhan Bağdatlı, askere gitmeden 2,5 yıl önce çalıştığı madende askerden sonra da çalışmaya devam ettiğini, işbaşı yapmasının 5. gününde facianın meydana geldiğini belirtti.

Çalıştığı bölgedeki çavuşla tartıştığı için madenden erken ayrıldığını, dışarıya çıkarken yanık kokusu ve duman hissederek yanındaki gaz maskesini taktığını dile getiren Bağdatlı, yüzünde yanma hissi oluşması üzerine maskesini çıkarıp attığını söyledi.

Nemli tişörtüyle ağzını kapatarak dışarıya çıktığını ve ilk etapta trafonun patladığı yönünde söylentilerin dolaştığını kaydeden Bağdatlı, iş yerinde 3 gün yeraltı eğitimi aldığını, tehlike anında neler yapacaklarıyla ilgili eğitildiklerini ifade etti.

- "Sıcaklık değişikliği vardı"

Taşeron aracılığıyla çalıştığını, iş ortamında farklılığın dikkatini çektiğini vurgulayan Bağdatlı, şöyle konuştu:

"Askerden önce ve sonraki çalışma ortamım farklıydı. Sıcaklık değişikliği vardı. Sıcaktan dolayı her yerimiz ter oluyordu. Aynı yerde askerden önce sıcaklık normaldi. Ocakta askerden önce çalıştığım dönemde müfettişe denk geldim. Daha önce müfettişin geleceğinden haberleri oluyordu. Müfettiş geliyor diye temizlik yaptık. Bu durum başımızdaki ustaya söyleniyordu. O da gerekeni bize yaptırıyordu. Ortalık çamurdu oralara talaş döktük."

Askerden önce başlarındaki çavuşların çok gezmediğini, sonrasındaki dönemde ise bu durumun değiştiğine dikkati çeken Bağdatlı, gaz cihazıyla ölçüm yapıldığını, arada bir cihazın öttüğüne şahit olduğunu anlattı.

Bağdatlı, şikayetçi olmadığını bildirdi.

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı, faciadan kurtulan mağdurların dinlenmesi amacıyla mahkemeye öğle arası verdi.

Madenci yakınları, tutuklu sanıklar ile avukatlarına, çıkışta tepki gösterdi.

Fenalık geçiren madenci yakını Kibariye Kurt, sağlık ekiplerince ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş