DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9322 ₺

EURO

16,7930 ₺

ALTIN

926,39 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Sistani'den reform mesajı

Irak'ın dini liderlerinden Ayetullah Ali es-Sistani, Cuma mesajında Irak'taki reformlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

7 Yıl Önce
2015-11-06 15:24:30

AA'nın haberine göre, Iraklı Şiilerin dini mercii Ayetullah Ali es-Sistani, Irak'ta yasama yönetiminin (meclis) Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından başlatılan reformların ertelenmesi için anayasanın bahane vesilesi olarak kullanılmamasını istedi.

Sistani'nin "Cuma mesajı"nı okuyan Kerbela'daki temsilcisi Şeyh Abdulmehdi el-Kerbelayi, "Son birkaç aydan beri reform talepleri için halk baskısının arttığını gördük. Konuyla ilgili birçok alanda reform kararları alındı ve bu kararların çoğu gerekli reformun özüne yaklaşmasa da gerçek değişimin yaşanması ve ülkenin istenilen hedefe doğru ilerlemesi için umut verdi" dedi.

Kerbelayi, hükümetteki görevlerde liyakate başvurulması ve hizipleşme esasına dayalı görev paylaşımından uzak durulması gerektiğini kaydetti.

Reformların ertelenmesi ve göz ardı edilmesi için anayasanın bahane vesilesi olarak kullanılmaması uyarısında bulunan Kerbelayi, reform icraatlarının kolaylaştırılması için Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve parlamento arasındaki koordinasyonun önemine dikkati çekti. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş