DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

BURSA

20:14

04:05
20:14
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:59

03:51
19:59
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:41

03:35
19:41
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
19:25
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

19:10

03:18
19:10
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

20:17:00

İftar vakti

ANKARA

19:59

03:51
SAHUR
19:59
İFTAR

ERZURUM

19:25

03:17
SAHUR
19:25
İFTAR

Sisi’den, asgari ücret ve emekli maaşlarına anayasa zammı!

Darbeci Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, yükselen tepkileri gidermek ve Anayasa değişikliğini referandum engeline takılmadan geçirmek için asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yaptığını açıkladı.

31.03.2019 01:37:23

 

Anayasa değişikliğine karşı giderek tepkilerin arttığı Mısır'da, darbeci Sisi, tepkileri azaltmak ve Anayasa değişikliğini referandum engeline takılmadan geçirmek için asgari ücret ve emekli maaşlarını artırdığını açıkladı.

‘Mısırlı Kadınlar 2019' etkinliği kutlamalarında konuşan darbeci Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, tüm devlet çalışanların asgari ücretinin 1200 ila 2.000 pound arasında artırılmasını içeren hükümet kararlarını açıkladı.
Sisi, ücret seviyelerinde enflasyonist etkilerin üstesinden gelmek için tüm çalışanlara, bir maaş tutarında ikramiye verileceğini de sözlerine ekledi.
Sisi ayrıca, emekli maaşının da yüzde 15 oranında artırılacağını açıkladı.
Darbeci Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, Mısırlı kadını ve ideal anneyi onurlandıran törende, yakında uygulanacak olan tanıtım hareketinin 1,5 milyar liraya mal olacağını ve artışların ve promosyonların toplam maliyetinin devlete 30 milyar liraya mal olacağını söyledi.
Asgari ücreti artırmanın duyurusu, birçok Mısırlı'nın artan yaşam maliyeti hakkında şikâyet ettiği ve yeni mali yılın 1 Temmuz'a yaklaşması nedeniyle daha fazla fiyat artışından korktuğu bir zamanda geliyor.
Muhalif haber sitelerinden çıkan haberlerde ise; darbeci Sisi'nin, Anayasa değişikliğini, referandum engeline takılmadan geçirmek için asgari ücret ve emekli maaşlarına zam yaptığı öne sürüldü.

30 MİLYON MISIRLI, AŞIRI YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

Bu arada Mısır Araştırma Enstitüsü'nün yaptığı bir araştırmaya göre, UNICEF ve Kamu Hareketliliği ve İstatistikleri Merkezi Ajansı'na göre Mısır'daki yoksulluk oranları son 15 yılda 2015 yılında yüzde 27.8'e yükseldi.  Bu istatistikler, en az 30 milyon Mısırlı'nın aşırı yoksulluk sınırının altında yaşadığını ve işsiz sayısının 3,5 milyona yükseldiğini gösteriyor.

TEPKİLERE NEDEN OLAN ANAYASA'DA
DEĞİŞİKLİK YAPILACAK MADDELER

Öte yandan büyük tepkilere neden olan Anayasa değişiklik teklifinde en fazla tartışılan madde Cumhurbaşkanlığı görev süresi ile ilgili olan 140'ıncı madde.
2014 Anayasası tarafından Cumhurbaşkanlığı görev süresi 4'er yıl ve maksimum iki dönem olarak sınırlandırılmıştı. Bu maddede yapılacak değişikliğin ardından görev süresi iki dönem olarak kalacak fakat süre altışar yıla çıkarılacak.
İkinci önemli madde Cumhurbaşkanı yardımcılığı makamının geri gelmesini içeriyor. 2012 Anayasası'nda var olan ve Mursi döneminde hayata geçirilen uygulama 2014 Anayasası'ndan çıkarılmıştı.
Bu maddeyle Cumhurbaşkanı Sisi'nin kendisinden sonraki adayı belirleyebileceği konuşuluyor. Çünkü Mısır'ın üçüncü Cumhurbaşkanı Enver Sedat ikinci Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır'ın, devrik lider Hüsnü Mübarek ise Sedat'ın yardımcısıydı.

"ASKERİ MÜDAHALE MEŞRU HALE GELEBİLİR"

Mısır Silahlı Kuvvetleri ile ilgili 200. maddede de değişiklik öngörülüyor. Söz konusu maddede, “Mısır Silahlı Kuvvetleri'nin sahibi halkın kendisidir. Görevi ülke güvenlik ve huzurunu korumaktır.” ifadeleri yer alıyor.
200. maddeye, “Mısır Silahlı Kuvvetleri ülkenin Anayasasını, demokrasisini, sivilliğini, halkın kazanımlarını, hak ve özgürlüklerini korur" cümlesinin ekleneceği belirtildi. Muhalifler yeni eklenen cümlenin "askeri müdahaleleri meşru hale getirebileceğini" öngörüyor.
Silahlı Kuvvetlerle ilgili maddede öngörülen değişiklikte, "Yasaların düzenlediği şekilde Silahlı Kuvvetlere ait bir Yüksek Askeri Konsey bulunur" cümlesinin çıkarılmış olması da dikkati çekiyor.
Diğer önemli madde parlamentonun alt kanadı olan Şura Meclisi'nin tekrar oluşturulması ile ilgili. Şura Meclisi 25 Ocak Devrimi'nin ardından 2013 yılında etkin olmadığı için kaldırılmış ve görevi Cumhurbaşkanlığı makamına verilmişti.
Değiştirilmesi teklif edilen diğer maddelerin ise Anayasa Mahkemesi Başkanı, Başsavcı, Savunma Bakanı ve diğer devlet kurum ve kuruluşları başkan ve genel müdürlerinin seçimi ve parlamentodaki milletvekili sayısının azaltılması ile ilgili olduğu duyuruldu.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan