DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sırrı Sakık, beraat etti

Ağrı Belediye Başkanı DBP’li Sırrı Sakık, Twitter üzerinden terör örgütünün propagandası yaptığı iddiasıyla 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı Ağır Ceza Mahkemesi'nde beraat etti.

7 Yıl Önce
2015-12-10 19:13:58

Bir vatandaşın 155 polis hattına Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ın Twitter hesabından terör örgütü PKK/KCK'nın propagandası yaptığı yönündeki ihbar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Twitter hesabındaki paylaşımları inceleyen savcılığın Sakık hakkında hazırladığı iddianame, Ağır Ceza Mahkemesi'nde kabul edildi. İddianamede Sakık hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası, memuriyet hizmeti ile seçme, seçilme ve velayet haklarından yoksun bırakılması talep edildi.

Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan ilk duruşmada beş avukatla savunma yapan Sırrı Sakık, 30 yıldan bu yana siyasetin içinde olduğunu, demokratik siyasete, kardeşliğe, barışa inandığını bildirdi. Bu inanç doğrultusunda şiddetin olduğu eski yıllarda bile bu anlayıştan ödün vermediğine işaret eden Sakık, silahların ve şiddetin son bulması için elinden geleni yaptığını belirtti. Kadınlarla kız çocukların haklarının korunması için gerekli adımlar attığını vurgulayan Sakık savunmasında şunları söyledi:

"Ancak benim tweetlerimden barış, kardeşlik ve özgürlüğe ait olanlar iddianamede dikkate bile alınmamıştır. Cumhurbaşkanının mahkum olduğu dönemde okuduğu şiir ne kadar masumsa, davaya konu edilen benim tweetlerim de o kadar masumdur. Önceki belediye seçimlerinde çıkan huzursuzluk üzerine fedakarlıkta bulundum. Şehirde huzursuzluk ve şiddeti önlemeye çalıştım. Ancak tüm bunlar göz önüne alınmayıp bize bu tür davalar açılmak suretiyle bizi hedef konumuna getiriyorlar. Geçenlerde Ankara'da aileme yönelik, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü akşam, bir girişim olmuş. Bunu da burada ilk defa söylüyorum. Tüm siyasi hayatım boyunca şiddet içeren, şiddet çağrısı yapan bir tavır takınmadım. Hep demokrasiden, hep barıştan yana oldum. Söz konusu tweetlerde bir şiddet çağrısı yoktur. Vali beyin açıklamaları üzerine atılmış tweetlerdir. Bir siyasetçi olarak bizi ilgilendiren ve hassas olduğumuz konulara ilişkindir. Herhangi bir suç unsuru taşımamaktadır. İfade ve düşünce özgürlüğü kapsamındadır. Beraat talep ediyorum."

"Kürtlerin özgürlük mücadelesi deyince neden savcıların aklına sadece PKK/ KCK geliyor, anlamıyorum" diyen Sırrı Sakık ile avukatlarının savunmasını değerlendiren mahkeme heyeti, terör örgütü propagandası yapmak suçundan açılan kamu davasında suçun yasal unsurlarının oluşturulmadığını, bu nedenle de Sırrı Sakık'ın beraat etmesine oy birliği ile karar verdi. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş