DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sırp tarihçi: 'Türk hakimiyeti Tanrı'nın lüftuydu'

Sırp felsefeci, tarihçi ve yazar Miroljub Petroviç, Youtube’da katıldığı bir yayında 'Türk hakimiyeti Tanrı'nın lütfuydu, Roma Kilisesi bizi yakardı' ifadelerini kullandı. Petroviç'in konuşması sosyal medyada büyük ilgi toplarken yoğun biçimde paylaşıldı.

16.04.2021 11:43:02

‘Türkler Sırbistan'da bir yere girdiklerinde bölgede bir prens onları karşılar, kabul eder, ‘Burayı aldnız. Yeni idare artık egemen oldu. Vergimizi ödüyoruz' derdi. Hiç kimseye dokunmadılar' diyen Petroviç, programcının ‘öldürmediler mi?' sorusuna, ‘hayır öldürmediler' cevabını verdi.

Sırp tarihçi şöyle devam etti:

“Bu nedenle tarihe bakınca şöyle düşünüyorum. Avrupa'da, özellikle bizim bölgemizdeki Türk hâkimiyeti Tanrı'nın bir lütfuydu. Bununla Tanrı Sırpları korudu. Sırplar Tanrı'dan yüz çevirmiş haldelerdi. Ahlaksızlık hakimdi, gerektiği gibi yaşamıyorlardı. Türk hakimiyeti bir lütuftu. Çünkü eğer Türkler gelmeseydi Batılı Hristiyanlar, Roma Katolik engizisyonu bizi yakardı. Türkler Avrupa ve Balkanlardan çıkarıldıklarında ne olduğuna bir bakın. 1. Dünya Savaşı ve 2. Dünya Savaşı, bunlar Roma Kilisesi tarafından genişleme eğilimiyle organize edildi. Bir tür dinsel şiddet yaşandı. Roma Kilisesi'ne bağlı olmayan herkes katledildi. 1. Dünya Savaşı'nda Sırplar tamamen yok edilmek istendi. Sırp erkek nüfusunun üçte ikisi öldü. Bu bir katliam. 2. Dünya Savaşı! Soykırım! NDH döneminde neler yapılmadı ki? Yahudiler neler yaptıklarına bir bakın. Bu İslam egemenliğinde mümkün olmazdı.”

sırp tarihçi petroviç-osmanlı-türkler-islam

sırp tarihçi petroviç-osmanlı-türkler-islam2

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

GÖKSEN MEREY

yeniçeri ordusunun çoğu sırp ve hırvatlardan oluşuyordu. sadrazamların paşaların çoğu hırvat veya sırp asıllıydı.

Urfalı Kürt

Bir Sırp bunu diyorsa cidden, kıyamet yakındır

balcı

doğruya doğru.

magyar79

Çok az da olsa Türk'lerin değerini bilen Sırplar da varmış.......

Görüş Bildir Bizimle Paylaş