DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç:

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç:

19.06.2015 18:20:28
Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Srebrenitsa soykırımının 20'inci yılı dolayısıyla düzenlenecek törene katılıp katılmaması ile ilgili, "Boşnaklar bunu isterlerse, ben gelmeye hazırım" dedi.

Vuçiç, başkent Belgrad'daki Sırbistan Hükümeti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Srebrenitsa'da yaşanılanlar için 'soykırım' kelimesini kullanmayan Vuçiç, Srebrenitsa'da yaşanılanları 'büyük ve korkunç suç' olarak nitelendirdi.

Vuçiç, İngiltere'nin Srebrenitsa soykırımının 20. yılı dolayısıyla hazırladığı karar tasarısını desteklemeyeceklerini belirterek, bunun yerine Sırplar ve Boşnaklar arasında uzlaşı ve barışın sağlanması için çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Srebrenitsa'daki Müslüman ve Boşnak kurbanlar için saygı duruşunda bulunmaya hazır olduğunu da aktaran Vuçiç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu suçun işlenmesine dahili olmayan Sırpların yüzde 99'unun dünyanın her yerinde başları dik yürümeleri için, ben Sırbistan Başbakanı olarak Srebrenitsa masum kurbanlarının karşısında başımı eğmeye ve bu konudaki tavrımızı göstermeye hazırım. Eğer Boşnaklar isterse, ben Srebrenitsa'daki anma törenine gelmeye, Müslüman ve Boşnak kurbanlara saygı duruşunda bulunmaya hazırım.'

- Naser Oriç'in gözaltına alınması

Sırbistan'da çıkarılan yakalama kararı doğrultusunda İsviçre'de gözaltına alınan Srebrenitsalı eski Boşnak komutan Naser Oriç'e ilişkin bir soruya daVuçiç, "Kim bunun yargılanmamasını isteyebilir, bizim bu konu ile ilgili yaşayan şahitlerimiz var" dedi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ok

Suudlar dusse durum daha da cikmassa girecek.kaddafi dustu better oldu. Misir better oldu. Suriye better oldu. Better oldi better oldu. Aslinda better olduk! Faydalarida olmadi kadar az olan Bu sulalenin varligida sorun yoklugida,bunlar ne sorunlu pis insanlarmis.durdugunda kokuyor, gittiginde boziyor.arap yarim adasi bosalacak, bosa dememislerr.iste trajedi komik bi durum ,israil abd bunlari yapmis olsaydi ummet ayaklanirdi! Ama bildikleri icin orgutlere yaptiriyorlar ve biktik Bu Islam terroristlerinden dedirtiyorlar insanlarimiza!kurtar bizi amerika, kalkan ol bize rusya! Durda neler olacak

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan